Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu
Strona główna » Blog obrączki Eminence » Z jakiej próby złota wykonuje się obrączki ślubne?

Z jakiej próby złota wykonuje się obrączki ślubne?

Data dodania: 04-02-2018Wyświetleń: 7647

Czym jest próba złota i jak się to przekłada na walory estetyczne i użytkowe obrączek ślubnych.

Próbę złota oznacza się w częściach tysięcznych lub karatach - czyste złoto posiada próbę 1000 lub 24 karaty. Złoto w takiej próbie jest metalem bardzo miękkim o bardzo intensywnej żółtej barwie. Do złota dodaje się inne metale, a żeby go utwardzić i nieco odmienić jego intensywną żółtą barwę. Jeśli powiemy, że metal ma próbę złota 1000 to będzie oznaczać że taki metal zawiera tylko złoto. Dokładając do złota rożnego rodzaju metale powodujemy, że próba zostaje obniżona.

  • Czyli jeśli złoto posiada próbę 750 to oznacza, że w takim złocie 250 części to inne metale (1000-250=750).
  • Próba 585 oznacza, że 415 części to inne metale (1000-415=585).
  • Dla próby 333 inne metale stanowią 667 części (1000-667=333).

Czyli w złocie 750 przeważa ilość złota nad innymi metalami, w próbie 585 nieco więcej jak połowa to złoto. Najmniej złota zawarte jest w próbie 333 - tu przeważa ilość innych metali nad złotem.

Próby złota na obrączki
 

A zatem jak przekłada się próba złota na walory estetyczne i użytkowe złota?

Zaczniemy od próby złota 750 (18 karat) - próba ta oznacza największą zawartość złota. Obrączki wykonane z tej próby charakteryzują się intensywną barwą żółtą, są cięższe wagowo od obrączek niższych prób i niestety są droższe. Ze względu na większą zawartość złota są nieco miększe od obrączek prób niższych, ale oczywiście przy odpowiedniej technologi takie obrączki również będą służyć latami. W tej próbie zazwyczaj wykonuje się obrączki w kolorze żółtym. Spośród wszystkich prób barwa żółta jest najbardziej intensywna. Złoto nie ulega wpływowi warunków atmosferycznych i nie zmienia nigdy barwy. A zatem obrączki w tej próbie będą najżółtsze, najcięższe i najdroższe.

Próba złota 585 (14 karat) - to próba optymalna do produkcji takich wyrobów jak obrączki. Zawartość złota w tej próbie to niemalże pół na pół z innymi metalami. Zazwyczaj innymi metalami dodanymi do tej próby to takie metale jak miedź i srebro. Te metale powodują, że złoto staje się bardziej twarde, kowalne a żółty kolor zostaje stonowany. A zatem w tej próbie wyroby stają się bardziej odporne na zarysowania i są bardziej odporne na wpływ warunków otoczenia. Złoto jest ciągliwe, mniej podatne na pęknięcia itp. Złoto w tej próbie nie zmienia barwy, a wpływ warunków atmosferycznych jest znikomy. Barwa złota w tej próbie się nie zmienia. Ta próba również nie powoduje uczuleń i w większości przypadków jest obojętna dla ludzkiego organizmu. W tej próbie otrzymuje się barwę żółtą, czerwoną i białą. W kolorze białym czynnikiem odbarwiającym jest nikiel lub pallad. Dla osób skłonnych do alergii odradzamy obrączki z białego złota niklowego. Jako producent obrączek polecamy ten rodzaj próby.

Próba złota 333 (8 karat) - to próba o najniższej zawartości złota. W tej próbie przeważają inne metale - miedź, srebro i inne metale stosowane przez producenta. Większa ilość innych metali powoduje, że złoto o tej próbie jest lżejsze od pozostałych prób, jest równie twarde, a intensywność koloru żółtego jest najmniejsza. Wpływ innych metali powoduje, że wyroby z tego metalu są mniej odporne na warunki atmosferyczne i często się zdarza, że w środowisku zmienia się jego barwa i kolor żółty nieco ciemnieje. Obrączki wykonane w tej próbie są lżejsze, tańsze i o mniej intensywnej barwie żółtej. Barwa obrączek i innych wyrobów z biegiem użytkowania będzie się zmieniać tj. ciemnieć. Takie obrączki będą wymagały częstszego odświeżania. Natomiast przy wykorzystaniu odpowiednich technologi przez producenta takie obrączki nie będą odbiegały trwałością od obrączek w próbach wyższych. W tej próbie zazwyczaj wykonuje się obrączki w kolorze żółtym. Niektórzy producenci również oferują obrączki w białym złocie w próbie 333. Firma Eminence oferuje również obrączki w białym złocie 333. Prosimy o ewentualny kontakt celem ustalenia szczegółów.

Komentarze (0)

Przejdź do strony głównejWróć do kategorii Blog obrączki Eminence
Zaufało nam już wielu klientów
Wasza ocena
4,9 / 5
Ocena 4,9 / 5
99% Klientów poleca nasz sklep
Opinie klientów Eminence
5,0 / 5
doskonała i fachowa obsługa. Obrączki są śliczne i polecam zakupy w EMINENCE
weronika, 24-11-2016
Klient poleca zakupy w naszym sklepie
5,0 / 5
Błyskawiczna realizacja zamówienia. Bardzo dobry kontakt. Polecam!!!
Agnieszka, 16-02-2021
Klient poleca zakupy w naszym sklepie
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl © 2007 - 2021 EMINENCE - Jubiler Oleśnica | Polityka prywatności.