wyszukiwanie zaawansowane
49d0cbmc8a
WalutaPolski ZłotyEuroDolarFunt brytyjski
Strona główna1 » Jak powstaje nasza biżuteria

Jak powstaje nasza biżuteria


Jak powstają obrączki Eminence.

 

Przedstawiamy pokrótce proces produkcji obrączek w naszej firmie. Na wstępie chcielibyśmy napisać, że proces produkcji obrączek jest dosyć skomplikowany i tylko systematyczny jej rozwój gwarantuje wysoką jakość produktów.

Pierwszym etapem produkcji jest fizyczne stworzenie półfabrykatu obrączki tj. krążka z którego następnie ona powstanie. Metod produkcji jest kilka, lecz każda z nich wymaga innej technologi. Firma Eminence produkuje obrączki metodą bezszwową. Co to oznacza? Obrączki wykonane tą metodą nie posiadają lutowanego łączenia, lecz wykonane są w całości z jednego kawałka metalu. Taka technologia powoduje, że obrączki są trwalsze i w przyszłości można poddać je korekcie rozmiaru. Poniżej przedstawiamy ilustracje etapu produkcji.

Pierwszym krokiem jest specjalne przygotowanie mieszanki metali, z których następnie powstanie półfabrykat obrączek. Mieszanka składa się oczywiście ze złota oraz odpowiedniej ilości dodatków stopowych. Obecnie firma pracuje na dodatkach renomowanych firmy. Tak przygotowany materiał poddany jest procesowi odlania w nowoczesnej maszynie w osłonie gazów i w pełnej próżni. Osłona gazów powoduje, że metal jest stopiony bez utleniania się a co za tym idzie jego struktura jest trwalsza, czystsza i bardziej jednorodna. Próżnia eliminuje możliwość pojawienia się wewnętrznych pęcherzyków powietrza i delikatnych pęknięć. Firma dysponuje maszyną odlewniczą renomowanej niemieckiej firmy. Efektem procesu odlewania jest półfabrykat obrączki w postaci rurki. Tak otrzymana rurka poddana zostaje procesowi cięcia. W ten sposób otrzymujemy fizyczny krążek w postaci obrączki.
 

Technologia produkcji obrączek
 
Technologia produkcji obrączek
 

Następnym etapem produkcji jest przygotowanie odpowiedniego rozmiaru półfabrykatu obrączki. Etap ten polega na poddaniu krążka walcowaniu i co za tym idzie uzyskaniu odpowiedniego rozmiaru. Etap ten również ma na celu nadania materiałowi odpowiedniej twardości. Podsumowując etap ten powoduje mechaniczne zahartowanie obrączki. Zwiększona twardość powoduje, że obrączka jest twardsza, trwalsza i mniej podatna na zarysowania.
 

Walcowanie obrączek  

Często się zdarza, że obrączki składają się z kilku kolorów złota. Jeśli obrączki są kolorowe to należy połączyć dwa lub więcej kolorów. Na tym etapie następuje fizyczne ich połączenie. Firma Eminence łączy kolory złota przy pomocy nowoczesnej metody łączenia przez przenikanie. Metoda polega na samorzutnym łączeniu atomów różnych metali pod wpływem odpowiedniej kombinacji takich parametrów jak temperatura i ciśnienie. Łączenie w taki sposób powoduje, że powierzchnia jest bardzo estetyczna i eliminuje pojawienia się rożnego rodzaju niedogodności występujących przy tradycyjnej metodzie lutowania. Tak połączona obrączka ze względu na użytą temperaturę jest dosyć miękka i wymaga zahartowania. Hartowanie odbywa się również poprzez mechaniczne rozwalcowanie do odpowiedniego rozmiaru.
 

Dyfuzyjne łączenie obrączek

Kolejnym etapem produkcji jest nadanie obrączkom ostatecznej szerokości, wysokości i zaobleń. Na tym etapie poddaje się obrączki toczeniu na tokarkach przy pomocy noży tokarskich. Po tym etapie obrączki są już dokładnie okrągłe i przygotowane do dalszego etapu produkcji. Jeśli obrączki mają posiadać jakieś wzory lub kamienie to poddaje się je procesowi frezowania. Frezowanie odbywa się przy pomocy frezarki sterowanej numerycznie CNC i odpowiednio przygotowanego pliku. Na tym etapie frezuje się oprawy pod kamyczki, rożnego rodzaju wzory, symbole, napisy itp.
 

Frezowanie obrączek  

Następny krok to nadanie odpowiednich wzorków i oprawa kamyczków. Często obrączki posiadają rożnego rodzaju nacięcia, kreseczki itp. Wszystkie błyszczące elementy wykonuje się przy pomocy noży diamentowych. Połysk tych elementów uzyskany jest dzięki zastosowaniu polerowanego na wysoki połysk naturalnego diamentu. Noże posiadają różne kształty, a co za tym idzie uzyskuje się różnego rodzaju wzorki. Jeśli obrączki posiadają kamyczki to na tym etapie następuje ich oprawa. Niemalże wszystkie oprawy wykonuje się ręcznie. Oprawy malutkich kamieni firma oprawia pod mikroskopem. Oprawy w taki sposób są dokładne i pewne.

Diamentowanie i oprawa kamieni w obrączkach

Etap końcowy to wykonanie odpowiednich powierzchni wykończeniowych oraz grawerunku. Jeśli obrączki posiadają jakieś powłoki dekoracyjne typu piaskowanie, satynowanie to kolejność ich nakładania zależy od wzoru i użytych kombinacji. Zazwyczaj grawerunek kończy etap produkcji. Na tym etapie obrączki są już niemal gotowe. Graweruje się różnego rodzaju teksty, wzorki itp. Grawerowanie wykonywane jest przy pomocy grawerki sterowanej numerycznie i rysika diamentowego. Rysik wykonany jest z naturalnego diamentu. Rysa dzięki temu jest błyszcząca i dosyć głęboka. Możliwości grawerunku są niemalże nieograniczone. Na tym etapie wykonuje się odpowiedni rysunek w postaci wektorowej i wprowadza się go do maszyny grawerskiej. Niezbędne są tutaj różnego rodzaju czcionki i umiejętności edycyjne.
Końcowy etap produkcji to ostateczne polerowanie wyrobu, pokrywanie ochronną warstwą rodu (dla obrączek srebrnych) i kontrola jakości. Jeśli wszystko jest odpowiednio wykonane obrączki zostają zważone i zapakowane.

Grawer obrączek Eminence

Na końcu ważne jest również opisanie procesu twórczego. Często pomysły pojawiają się nagle i etap projektowania rozpoczyna się od wyobrażenia wzoru. Następnie wzór zostaje zanotowany i naszkicowany na kartce papieru. Następnie przy użyciu odpowiedniego programu do modelowania trójwymiarowego 3D tworzy się wizualny model obrączki. Niezbędne jest tutaj posiadanie odpowiedniego programu wspomagającego ten etap. Odpowiednie oprogramowanie pozwala na szybkie wprowadzenie zmian i ostatecznie na szybkie stworzenie prototypu wzoru. Kolejno owy model przenosi się na każdy etap produkcyjny. W razie pojawienia się problemów dokonuje się korekty wzoru i ponownie poddaje się go końcowej weryfikacji. Po zakończeniu prac wykonujemy fizyczny model obrączki, fotografujemy go i dołączamy do naszego wzornictwa.

Na każdym etapie produkcji staramy się wykorzystywać nowoczesne rozwiązania i łączyć je z tradycyjnymi metodami produkcji. Takie połączenie pozwala eliminować słabe punkty produkcji i pozwala kreować wyroby wysokiej jakości. Mamy nadzieje, że powyższy tekst nieco przybliżył Państwu sztukę tworzenia symbolu miłości.


Przejdź do strony głównej
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl © 2007 - 2018 EMINENCE - obrączki - Wrocław - Oleśnica - Cała Polska | Polityka prywatności.