Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu
Strona główna » Blog obrączki Eminence » Dlaczego obrączki się rysują!

Dlaczego obrączki się rysują!

Data dodania: 30-08-2021Wyświetleń: 50

Dlaczego obrączki tracą swój pierwotny wygląd?

Dlaczego obrączki się tak szybko rysują i tracą swój pierwotny wygląd? Często spotykamy się z opinią, że produkujemy obrączki niskiej jakości, gdyż szybko się rysują i tracą swój pierwotny wygląd. Stąd postanowiliśmy w naszym cyklu artykułów odpowiedzieć na to nurtujące pytanie i wyjaśnić kilka kwestii

A zatem na wstępie należy zaznaczyć, że obrączki to rodzaj biżuterii który jest niezwykle podatny na zarysowania i otarcia. Wynika to z faktu, iż obrączka towarzyszy nam w codziennym życiu i jest nieustannie narażona na kontakt z innymi przedmiotami codziennego użytku. A więc nosząc obrączkę, nie jesteśmy w stanie uniknąć kontaktu z takimi przedmiotami jak klamki, klucze, sztućce, szczotki, narzędzia i wiele innych przedmiotów codziennego użytku. Choć jak byśmy uważali to kontakt z tymi przedmiotami jest nieunikniony.

A teraz trochę fizyki. Odporność na zarysowania i odkształcenia związana jest z właściwościami fizycznymi tj. głównie z twardością metali. Metale szlachetne to metale należące do grupy metali miękkich. Srebro, złoto, platyna to metale (mimo utwardzenia) znacznie miększe od metali, z których wykonuje się przedmioty codziennego użytku.
Według właściwości fizycznych każdy przedmiot można zarysować przedmiotem o zbliżonej twardości lub przedmiotem twardszym. Dla przykładu posłużymy się najtwardszymi obrączkami, jakie produkujemy tj. obrączkami z platyny. Ich twardość zbliżona jest do stali szlachetnej. A zatem pocierając obrączkę np. o klucz, sztućce itp. nie ma możliwości, aby na takiej obrączce nie pojawił się ślad. Uwaga, ślad pojawi się na obu przedmiotach tj. na obrączce jak i na kluczu. I choć utwardzilibyśmy takie obrączki do granicy maksymalnej i tak nie będą one odporne na zarysowania.
Nadmieniamy, że produkując wszystkie nasze obrączki, utwardzamy je do granic możliwości. Wykorzystujemy utwardzanie mechaniczne, termiczne i dodatkowo pokrywamy warstwą rodu. Niestety nie jesteśmy już w stanie wykonać obrączek trwalszych i odpornych na zarysowania. Bardzo nad tym ubolewamy, ale niestety nie jesteśmy w stanie oszukać zjawisk fizyki.

Inny aspekt to taki, że nowe obrączki posiadają piękną, błyszczącą powierzchnię, idealnie wypolerowaną na tzw. lustro. Taka powierzchnia idealnie połyskuje, ujawniając piękną barwę każdego metalu. Niestety taka powierzchnia utrzymuje się tylko wtedy gdy nie ma kontaktu z innymi przedmiotami. Jeśli zatem na palec założymy obrączkę idealnie wypolerowaną, to każde najmniejsze dotkniecie innego przedmiotu, powoduje mikro zarysowanie i ta powierzchnia będzie ulegać zmatowieniu. Proszę sobie wyobrazić taflę szklaną, o którą pocieramy jakimś twardym przedmiotem. Im więcej otarć, tym na lustrze będzie pojawiać się więcej rys. Idealnym przykładem tego zjawiska są szybki zegarków lub telefonów. Szkło jest znacznie twardsze od platyny czy złota, a i tak ulega zarysowaniom.

Jedno co jest pewne, że nie ma możliwości, aby obrączka była cały czas pięknie połyskująca. Im częściej dotyka innych przedmiotów, tym szybciej staje się matowa. Chcielibyśmy zaznaczyć, że od momentu założenia obrączki na palec zaczną pojawiać się rysy i obrączka będzie coraz bardziej matowa. Jak szybko powierzchnia idealnie wypolerowana stanie się matowa, zależy od użytkowania, ale to tylko kwestia czasu. Pierwotny wygląd obrączka straci już w pierwszych dniach użytkowania, a następne zarysowania nie będą już tak zauważalne. Wygląd takiej obrączki będzie już niemal niezmienny.

Ważny aspekt przy użytkowaniu obrączek to wielkość powierzchni, która styka się z innymi przedmiotami codziennego użytku. Obrączki zazwyczaj wykonywane są w szerokości 3-10 mm co powoduje, że kontakt z tymi przedmiotami jest bardzo łatwy i bardzo częsty. Tutaj chcielibyśmy dodać malutki komentarz. Starając się odpowiedzieć na powyższe pytanie, często otrzymujemy argument, że przecież na pierścionkach nie widać tak zadrapań i otarć jak na Państwa obrączkach. Oczywiście jest to argument prawdziwy, ale należy zaznaczyć, że pierścionki są często cieńsze i wypukłe, a ryski są mniej zauważalne. Natomiast powierzchnia obrączki jest znacznie większa niż powierzchnia pierścionka i łatwiej o otarcia i zadrapania. Po prostu kontakt obrączki jest częstszy, a rysy na takich powierzchniach są bardziej zauważalne. Wniosek nasuwa się jeden - im obrączki szersze, tym szybciej będą się drapać i szybciej matowieć.

Podsumowując artykuł nadmieniamy, że nie ma na świecie obrączek, które będą odporne na zarysowania. Szybkość utraty połysku i zmatowienie zależy od samego użytkowania, ale mimo uwagi i troski obrączki i tak stracą swój pierwotny połysk. Obrączki szerokie podatne są bardziej na zadrapania i zużycie będzie szybsze od obrączek wąskich. Mimo utwardzenia do maksymalnych wartości i pokrycia warstwą rodu, zarysowania i zmatowienia są nieuniknione i będą pojawiać się już w momencie założenia obrączek na palec.

Poniżej podpowiadamy jak dbać o obrączki, aby proces zużycia nie przebiegał szybko:
  • Obrączkę należy ściągać do wszelkich czynności gdzie używamy twardszych przedmiotów trzymanych w dłoni z obrączka;
  • należy zwrócić uwagę podczas otwierania klamek, kluczy itp;
  • obrączki z kamieniami i z wyżłobieniami należy ściągać do prac kuchennych typu mieszanie ciast, mąk itp. (unikamy wtedy zaklejania kamieni i ornamentów);
  • unikamy czyszczenia obrączek środkami z dodatkami ściernymi (pasty, mleczka itp.) - obrączki należy przekazać nam do renowacji.
Rysy na obrączkach
 
Komentarze (0)

Przejdź do strony głównejWróć do kategorii Blog obrączki Eminence
Zaufało nam już wielu klientów
Wasza ocena
4,9 / 5
Ocena 4,9 / 5
99% Klientów poleca nasz sklep
Opinie klientów Eminence
5,0 / 5
Wszystko bylo ok
Monika, 14-10-2019
Klient poleca zakupy w naszym sklepie
5,0 / 5
Bardzo profesjonalna obsluga, dobry kontakt z konsultatami ktorzy pomogli w doborze odpowiednich rozmiarów pierścionków. Sama bizuteria pieknie wykonana, zapakowana w śliczne pudełeczka. Serdecznie polecam!
Miśka, 06-03-2018
Klient poleca zakupy w naszym sklepie
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl © 2007 - 2021 EMINENCE - Jubiler Oleśnica | Polityka prywatności.