Nasz salon:
Oleśnica
Wrocławska 18
0
Twój schowek jest pusty
0
Twój koszyk jest pusty ...
Strona główna » Technologie jubilerskie

Technologie jubilerskie

Metoda wykonywania obrączek.


Pierwszym krokiem na drodze produkcji obrączek ślubnych jest specjalne przygotowanie mieszanki metali, z których następnie powstanie półfabrykat obrączek. Mieszanka składa się oczywiście ze złota oraz odpowiedniej ilości dodatków stopowych. Tak przygotowany materiał poddany jest procesowi odlania w nowoczesnej maszynie w osłonie gazów i w pełnej próżni . Osłona gazów powoduje, że metal jest stopiony bez utleniania się a co za tym idzie jego struktura jest trwalsza, czystsza i bardziej jednorodna. Próżnia eliminuje możliwość pojawienia się wewnętrznych pęcherzyków powietrza i delikatnych pęknięć.

Efektem procesu odlewania jest półfabrykat w formie rurki. Z tak przygotowanej rurki następnie odcina się krążki o odpowiedniej szerokości. Zatem podstawa obrączki wykonana jest z jednego kawałka metalu. Metoda ta zapewnia dłuższą trwałość biżuterii oraz wyklucza ewentualne pęknięcia podczas naprężeń. Poniżej prezentujemy fotografie poglądowe.

Technologia produkcji obrączek ślubnych

Następnym etapem produkcji jest przygotowanie odpowiedniego rozmiaru półfabrykatu obrączki. Etap ten polega na poddaniu krążka walcowaniu i co za tym idzie uzyskaniu odpowiedniego rozmiaru. Etap ten również ma na celu nadawania materiałowi odpowiedniej twardości. Podsumowując etap ten powoduje mechaniczne zahartowanie obrączki. Zwiększona twardość powoduje, że obrączka jest twardsza i trwalsza. Metod uzyskiwania półfabrykatów oczywiście jest wiele i głównie wybór metody zależy od możliwości technologicznych firm.

Metoda hartowania obrączek

Dodatki stopowe stosowane w produkcji obrączek ślubnych.


Wyrób biżuterii wymaga stosowania odpowiednich dodatków stopowych obniżających próbę metalu szlachetnego. Dodatki te stanowią pozostałą część stopu złota i ważne, aby były dobrej jakości. W zależności od koloru złota stosuje się dodatki zawierające takie metale jak miedź, srebro, nikiel oraz pallad. Barwę białego złota uzyskuje się poprzez dodanie niklu lub palladu. Tu musimy wspomnieć o wyższości palladu nad niklem. Białe złoto palladowe jest nieco bielsze od złota niklowego i mniej alergiczne.

Metoda szwowa wykonywania obrączek

Białe złoto palladowe.


Dla najbardziej wymagających oferujemy wykonanie obrączek z białego złota palladowego. Stop przygotowany jest w specjalnej mieszance złota, dodatków stopowych i palladu. Pallad w tak przygotowanym stopie w pełni zastępuje nikiel powodujący niekiedy reakcję alergiczne. Ponadto stop ten charakteryzuje się lepszymi właściwościami fizycznymi min:

 • posiada gładką powierzchnię.
 • posiada zwiększoną odporność na zarysowania.
 • jest bardziej wyrazisty.
 • tworzy większy kontrast pomiędzy żółtym a białym złotem.
 • jest mało alergiczny.


Niestety te atuty niosą za sobą wykorzystanie odpowiedniej technologii wytwórczej oraz zakupu palladu. Ceny palladu kształtują się na wysokim poziomie. Powoduje to, że obrączki z białego złota palladowego są znacznie droższe od obrączek z białego złota niklowego.


Obrączki dwukolorowe.


Większość połączeń obrączek kolorowych wykonywanych jest poprzez technikę łączenia (zgrzewania) przez przenikanie. Zgrzewanie według tej technologii polega na samorzutnym mieszaniu się cząsteczek i atomów łączonych metali i odbywa się według ściśle określonych parametrów tj. temperatury i ciśnienia. Łączenie metali jest trwałe i charakteryzuje się dużo lepszymi walorami estetycznymi. Obrączki dwukolorowe wykonane w tej technologii znacznie lepiej znoszą wszelkie korekty rozmiarów. Metoda tradycyjnego lutowania obrączek nie daje tak wspaniałych rezultatów jak metoda dyfuzyjna. Wykorzystanie danej metody zależy od możliwości technologicznych firmy.
 

Dyfuzyjne łączenie kolorowych obrączek ślubnych

Wykończenia obrączek ślubnych.


W zależności od użytego "materiału ściernego" otrzymuje się kilka powierzchni wykończeniowych.

 • Młoteczkowanie - powierzchnia charakteryzuje się głębszym matowieniem, powierzchnia zazwyczaj uzyskiwana poprzez młoteczkowanie diamentem.
 • Piaskowanie - charakteryzuje się delikatnym równomiernie rozłożonym matem.
 • Polerowanie - polerowanie nadaje błyszcząca powierzchnię.
 • Satynowanie poprzeczne - posiada mat skierowany w poprzek przedmiotu.
 • Satynowanie wzdłużne - charakteryzuje się matem (delikatnymi kreseczkami) skierowanym wzdłuż przedmiotu.

Pamiętaj, iż każda powierzchnia matowana ulegnie z biegiem czasu wytarciu. Biżuteria matowana wymaga szczególnego traktowania podczas codziennego użytkowania.

Powierzchnie wykończeniowe obrączek ślubnych Eminence

Powłoki galwaniczne w jubilerstwie.


Biżuteria może być pokryta powłokami galwanicznymi poszczególnych metali.

 • Rutenowanie - powłoka rutenu charakteryzuje się ciemnobrunatną barwą.
 • Rodowanie - rod charakteryzuje się jasno białą barwą. Powłokę stosuje się często na wyroby z białego złota.
 • Złocenie - powłoka galwaniczna występuje w kilku odcieniach poprzez barwę żółtą, czerwoną i zieloną.
 • Srebrzenie - powłoka galwaniczna tworzona poprze nanoszenie czystego srebra próby 999.
 • Rutenowanie punktowe - powłokę rutenu stosuje się wybiórczo na poszczególne elementy biżuterii.

Obrączki z białego złota niklowego oraz obrączki srebrne produkowane przez firmę "Eminence" są pokryte galwaniczną powłoką rodu.

Złocenie obrączek ślubnych

Metody galwanizacji biżuterii.


Galwanizacja - wszystkie elementy biżuterii wyróżnione w kolorze czarnym wykonane są przy użyciu tradycyjnej techniki oksydacji srebra oraz przy wykorzystaniu galwanizera punktowego i powłoki "czarnego rutenu". Powłoka "czarnego rutenu" wykorzystywana jest w procesach technologicznych gdzie nie ma możliwości użycia oksydacji tradycyjnej. Pozłacane elementy wykonywane są tradycyjnymi metodami galwanicznymi tzw. galwanizowanie zanurzeniowe złotem pr. 750. Obrączki złote mogą być również przyczernione powłoką "czarnego rutenu" . Warto tu również wspomnieć o rodowaniu. Rod posiada jasno białą barwę zbliżoną do srebra. Często producenci pokrywają białe elementy rodem. W takim wypadku barwa białego złota jest wyraźniejsza, lecz niestety rod z biegiem czasu się zetrze.
 

Rodowanie obrączek ślubnych


Kolorowe emalie jubilerskie.


Emalia jubilerska to masa oparta na dwuskładnikowej emalii epoksydowej nadająca szczególnego charakteru biżuterii. Emalia poprzez specjalne wygrzewanie w piecu posiada stosunkowo dobrą trwałość na warunki zewnętrzne. Twardość emalii zbliżona jest do żywicy np. bursztynu. Biżuteria może być zdobiona emalią np. w kolorze czarnym, niebieskim, czerwonym itp. Istnieje wiele rodzajów emalii nakładanych na zimno jak i ciepło. Wybór metody zależy od samego przedmiotu jak i technologi firmy.

Kolory emalii w obrączkach ślubnych

Wszystkie obrączki ślubne posiadające powierzchnie oksydowane mogą być pokryte emalią w kolorze czarnym. W niektórych wzorach biżuterii zabieg taki znacznie poprawia walory estetyczne.

Obrączki ślubne z kwiatkami i niebieską emalią

Diamentowanie.


Diamentowanie biżuterii - polega na "grawerowaniu" biżuterii przy pomocy głowicy obrotowej, noża diamentowego oraz odpowiednich mechanizmów podziałowych. Diament ma odpowiedni kształt, co powoduje, że każdy wzór nacięć jest inny. Ponadto dzięki temu, że diament jest wypolerowany na wysoki połysk to wszystkie nacięcia niesamowicie połyskują.

Obrączki ślubne zdobione diamentem

Frezowanie obrączek.


Frezowanie to grawerowanie obrączek i innej biżuterii przy pomocy wysokoobrotowych wrzecion przy użyciu odpowiednich frezów grawerskich. Frezowanie odbywa się w trzech wymiarach tj. x,y,z. Dzisiaj najczęściej stosowane są centra obróbcze CNC oczywiście sterowane komputerowo.

Oprawa kamieni w obrączkach

Szerokości obrączek.


Produkowane obrączki posiadają zróżnicowany zakres szerokości. Przykładowy zakres szerokości przedstawia poniższa ilustracja. W dzisiejszej dobie można wykonywać obrączki wąskie jak i obrączki szerokie. Możliwe są szerokości od 2 mm do 15 mm.


Ponadto każdą dostępną obrączkę można dowolnie modyfikować pod kątem szerokości oraz grubości.

Szerokości obrączek ślubnych

Profile stosowane w obrączkach ślubnych.

 
 • Profil zaokrąglony - zewnętrzna część obrączki posiada zaokrąglenie.
 • Profil płaski - zewnętrzna część obrączki jest płaska z "ostrymi" krawędziami.
 • Profil płaski - fazowany - zewnętrzna część obrączki jest płaska, krawędzie obrączki ścięte.
 • Profil wklęsły - zewnętrzna część obrączki jest lekko wklęsła, zazwyczaj krawędzie obrączki przyjmują formę ściętą.

Powyższe profile można dowolnie łączyć lub zestawiać np. można uzyskać obrączkę wklęsłą fazowaną itd.


Odpowiednie "komfortowe wyprofilowanie" wewnętrznych krawędzi obrączki zapewnia komfort codziennego użytkowania.

Profile zewnętrzne obrączek ślubnych

Profil soczewkowy w obrączkach.


Dzisiaj większość produkowanych obrączek posiada odpowiednie "komfortowe wyprofilowanie" wewnętrznych krawędzi. Wewnętrzne wyprofilowanie obrączki zapewnia komfort codziennego użytkowania.


Pamiętaj, że niektóre wzory obrączek ze względu na technologię wykonania nie pozwalają na "komfortowe wyprofilowanie.

Profil soczewkowy obrączek ślubnychProfil soczewkowy obrączek ślubnych


Elementy obrączek ślubnych - warkocze, grawerowane paski, oprawy kamieni itp..


Obrączki ślubne składające się z kilku elementów np. warkoczy, środkowych pasków itp. posiadają zewnętrzny profil nieregularny. Każdy element obrączki wykonywany jest osobno. Osobno wykonuje się warkocze i pasy. Przy odpowiednich technikach łączy się te wszystkie elementy w całość tworząc unikatowe obrączki. Podstawa obrączki wykonana jest metodą bezszwową.

Obrączki dwukolorowe ślubne z warkoczami

Oprawa kamieni w obrączkach.


Oprawa kamieni to proces bardzo skomplikowany wymagający specjalnych umiejętności jubilerskich. Oprawy kamieni wykonuje się ręcznie lub za pomocą odpowiednich maszyn. Kamienie powinno oprawiać się pod mikroskopem, oprawy wtedy są dokładne i pewne. Wykorzystując odpowiednie maszyny można uzyskać bardzo dużo różnorodnych wzorów opraw. Można wykonać oprawy proste jak i oprawy kamieni w sercach czy w formie przeróżnych kształtów.

Oprawa kamieni w obrączkach ślubnych Eminence


Grawerunek wewnętrzny.


Nieodzownym elementem w produkcji obrączek jest grawer. Najczęściej grawer wykonuje się diamentem lub laserem. Każda z technologii pozwala osiągnąć różne rezultat. Grawerunek diamentowy wykonywany jest przy pomocy rysika diamentowego oraz grawerki sterowanej komputerowo. Grawer laserowy również wykonywana jest przy pomocy komputera. Wykorzystanie komputera stwarza nieograniczone możliwości projektowe. Niemalże każdy wzór można przenieść i wygrawerować wewnątrz i z zewnątrz obrączki. Firma Eminence dysponujemy szeroką gamą czcionek i symbolami. Szczegółowe informacje znajdują się w kategorii - Grawerunek lub pod tym linkiem - warianty-grawerunku-p-40021.html. Poniżej zamieszczamy poglądowe zdjęcia obu grawerunków.

Grawer zewnątrz obrączek ślubnychGrawer diamnentowy wewnątrz obrączek ślubnychGrawer laserowy obrączek ślubnych

Kamienie jubilerskie.


Kamienie szlachetne - najczęściej stosowane kamienie szlachetne w przemyśle jubilerskim.

 • akwamaryn, aleksandryt, ametyst, agat, bursztyn, cytryn, diament, granat, jadeit, koral, lapis lazuli, malachit, moissanit, morganit, onyks, oliwin, opal, padparadza, peridot, perła, rubin, szafir, szmaragd, tanzanit, topaz, turkus, turmalin, tygrysie oko
Brylanty kolorowe w obrączkach ślubnych EminenceKolorowe kamienie w obrączkach ślubnych Eminence


Kamienie syntetyczne - tak nazywane są kryształy lub substancje bezpostaciowe otrzymane sztucznie na drodze syntezy, których własności chemiczne, fizyczne i krystalograficzne są identyczne jak kamieni naturalnych. Mówimy także, że kamieniami syntetycznymi, nazywamy kamienie otrzymane sztucznie na drodze syntezy, które mają swoje odpowiedniki w przyrodzie. Na przykład: otrzymany sztucznie na drodze syntezy czerwony korund - nazywamy syntetycznym rubinem - bowiem w przyrodzie występuje naturalny rubin. Na rynku spotykamy różne i liczne kamienie syntetyczne. Najwięcej odmian sztucznych kamieni to tych, których jest mało w przyrodzie: rubinów, szafirów, szmaragdów, aleksandrytów i diamentów.
Poniżej znajduje się zestawienie kolorystyczne najczęściej występujących kamieni syntetycznych.
 


Przejdź do strony głównej
Zaufało nam już wielu klientów
Wasza ocena
4,9 / 5
Ocena usług Eminence 4,9 / 5
99% Klientów poleca nasz sklep
Opinie klientów Eminence
5,0 / 5
Bardzo udana transakcja,obsługa expresowa,super wyroby,polecam
Karolina , 23-08-2016
Klient poleca zakupy w naszym sklepie
5,0 / 5
Rzadko spotykany profesjonalizm i perfekcja w każdym calu. Polecam ten sklep. Zrobiłam zakupy drugi raz i znów jestem mile zaskoczona:)
Beata, 22-02-2018
Klient poleca zakupy w naszym sklepie
Opinie klientów Eminence na OkazjeInfoOpinie klientów Eminence na CeneoOpinie klientów sklepu Eminence.plOpinie klientów Eminence na Sklepy24Opinie klientów Eminence w GoogleOpinie klientów Eminence na FacebookOpinie klientów Eminence na Opineo
USTAWIENIA PLIKÓW COOKIES
W celu ulepszenia zawartości naszej strony internetowej oraz dostosowania jej do Państwa osobistych preferencji, wykorzystujemy pliki cookies przechowywane na Państwa urządzeniach. Kontrolę nad plikami cookies można uzyskać poprzez ustawienia przeglądarki internetowej.
Są zawsze włączone, ponieważ umożliwiają podstawowe działanie strony. Są to między innymi pliki cookie pozwalające pamiętać użytkownika w ciągu jednej sesji lub, zależnie od wybranych opcji, z sesji na sesję. Ich zadaniem jest umożliwienie działania koszyka i procesu realizacji zamówienia, a także pomoc w rozwiązywaniu problemów z zabezpieczeniami i w przestrzeganiu przepisów.
Pliki cookie funkcjonalne pomagają nam poprawiać efektywność prowadzonych działań marketingowych oraz dostosowywać je do Twoich potrzeb i preferencji np. poprzez zapamiętanie wszelkich wyborów dokonywanych na stronach.
Pliki analityczne cookie pomagają właścicielowi sklepu zrozumieć, w jaki sposób odwiedzający wchodzi w interakcję ze sklepem, poprzez anonimowe zbieranie i raportowanie informacji. Ten rodzaj cookies pozwala nam mierzyć ilość wizyt i zbierać informacje o źródłach ruchu, dzięki czemu możemy poprawić działanie naszej strony.
Pliki cookie reklamowe służą do promowania niektórych usług, artykułów lub wydarzeń. W tym celu możemy wykorzystywać reklamy, które wyświetlają się w innych serwisach internetowych. Celem jest aby wiadomości reklamowe były bardziej trafne oraz dostosowane do Twoich preferencji. Cookies zapobiegają też ponownemu pojawianiu się tych samych reklam. Reklamy te służą wyłącznie do informowania o prowadzonych działaniach naszego sklepu internetowego.
ZATWIERDZAM
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
USTAWIENIA
ZAAKCEPTUJ TYLKO NIEZBĘDNE
ZGADZAM SIĘ