wyszukiwanie zaawansowane
o85b68y4jefa68p4e4b4
WalutaPolski ZłotyEuroDolarFunt brytyjski
Strona główna1 » Technologie jubilerskie

Technologie jubilerskie


Metoda wykonywania obrączek.


Pierwszym krokiem na drodze produkcji obrączek jest specjalne przygotowanie mieszanki metali, z których następnie powstanie półfabrykat obrączek. Mieszanka składa się oczywiście ze złota oraz odpowiedniej ilości dodatków stopowych. Tak przygotowany materiał poddany jest procesowi odlania w nowoczesnej maszynie w osłonie gazów i w pełnej próżni . Osłona gazów powoduje, że metal jest stopiony bez utleniania się a co za tym idzie jego struktura jest trwalsza, czystsza i bardziej jednorodna. Próżnia eliminuje możliwość pojawienia się wewnętrznych pęcherzyków powietrza i delikatnych pęknięć. Efektem procesu odlewania jest półfabrykat obrączki w postaci okrągłego krążka. Zatem podstawa obrączki wykonana jest z jednego kawałka metalu. Metoda ta zapewnia dłuższą trwałość biżuterii oraz wyklucza ewentualne pęknięcia podczas naprężeń. Poniżej prezentujemy fotografie poglądowe.

Metoda produkcji obrączek

Metoda bezszwowa produkcji obrączek

Następnym etapem produkcji jest przygotowanie odpowiedniego rozmiaru półfabrykatu obrączki. Etap ten polega na poddaniu krążka walcowaniu i co za tym idzie uzyskaniu odpowiedniego rozmiaru. Etap ten również ma na celu nadawania materiałowi odpowiedniej twardości. Podsumowując etap ten powoduje mechaniczne zahartowanie obrączki. Zwiększona twardość powoduje, że obrączka jest twardsza i trwalsza. Metod uzyskiwania półfabrykatów oczywiście jest wiele i głównie wybór metody zależy od możliwości technologicznych firm.
 

Metoda produkcji obrączek

 


Dodatki stopowe.


Wyrób biżuterii wymaga stosowania odpowiednich dodatków stopowych obniżających próbę metalu szlachetnego. Dodatki te stanowią pozostałą część stopu złota i ważne aby były dobrej jakości. W zależności od koloru złota stosuje się dodatki zawierające takie metale jak miedź, srebro, nikiel oraz pallad. Barwę białego złota uzyskuje się poprzez dodanie niklu lub palladu. Tu musimy wspomnieć o wyższości palladu nad niklem. Złoto palladowe jest nieco bielsze od złota niklowego i mniej alergiczne.
 

Dodatki stopowe do obrączek


Białe złoto palladowe.


Dla najbardziej wymagających oferujemy wykonanie obrączek z białego złota palladowego. Stop przygotowany jest w specjalnej mieszance złota, dodatków stopowych i palladu. Pallad w tak przygotowanym stopie w pełni zastępuje nikiel powodujący niekiedy reakcję alergiczne. Ponadto stop ten charakteryzuje się lepszymi właściwościami fizycznymi min:

- posiada gładką powierzchnie;
- posiada zwiększoną odporność na zarysowania;
- jest bardziej wyrazisty;
- tworzy większy kontrast pomiędzy żółtym a białym złotem;
- jest zupełnie nie alergiczny.


Niestety te atuty niosą za sobą wykorzystanie odpowiedniej technologii wytwórczej oraz zakup palladu. Ceny surowca tj. palladu kształtują się na dosyć wysokim poziomie. W celu zakupu obrączek palladowych serdecznie zapraszamy do indywidualnych negocjacji. Prosimy o kontakt telefoniczny bądź email. UWAGA: Obecnie wszystkie obrączki firmy Eminence wykonywane są z białego złota palladowego.
 

Białe złoto palladowe
 


Łączenie kolorów.


Większość połączeń obrączek wielobarwnych wykonywanych jest poprzez technikę - łączenie (zgrzewanie) przez przenikanie. Zgrzewanie według tej technologii polega na samorzutnym mieszaniu się cząsteczek i atomów łączonych metali i odbywa się według ściśle określonych parametrów tj. temperatury i ciśnienia. Łączenie metali jest trwałe i charakteryzuje się dużo lepszymi walorami estetycznymi. Obrączki wykonane w tej technologii znacznie lepiej znoszą wszelkie korekty rozmiarów. Metoda tradycyjnego lutowania obrączek nie daje tak wspaniałych rezultatów jak metoda dyfuzyjna. Wykorzystanie danej metody zależy od możliwości technologicznych firmy.

Łączenie wielokolorowych obrączek
 


Wykończenia.


W zależności od użytego "materiału ściernego" otrzymuje się kilka powierzchni wykończeniowych.

 

1. Młoteczkowanie - powierzchnia charakteryzuje się głębszym matowieniem, powierzchnia zazwyczaj uzyskiwana poprzez młoteczkowanie diamentem;
2. Piaskowanie - charakteryzuje się delikatnym równomiernie rozłożonym matem;
3. Polerowanie - polerowanie nadaje błyszcząca powierzchnię;
4. Satynowanie poprzeczne - posiada mat skierowany w poprzek przedmiotu;
5. Satynowanie wzdłużne - charakteryzuje się matem (delikatnymi kreseczkami) skierowanym wzdłuż przedmiotu;

infoPamiętaj, iż każda powierzchnia matowana ulegnie z biegiem czasu wytarciu. Biżuteria matowana wymaga szczególnego traktowania podczas codziennego użytkowania.
 

Powierzchnie wykończeniowe obrączek Eminence

 


Powłoki.


Biżuteria może być pokryta powłokami galwanicznymi poszczególnych metali.

  • Rutenowanie - powłoka rutenu charakteryzuje się ciemno brunatną barwą;
  • Rodowanie - rod charakteryzuje się jasno białą barwą. Powłokę stosuje się często na wyroby z białego złota;
  • Złocenie - powłoka galwaniczna występuje w kilku odcieniach poprzez barwę żółtą, czerwoną i zieloną;
  • Srebrzenie - powłoka galwaniczna tworzona poprze nanoszenie czystego srebra próby 999;
  • Rutenowanie punktowe - powłokę rutenu stosuje się wybiórczo na poszczególne elementy biżuterii.

 

infoObrączki produkowane przez firmę "Eminence" nie są pokryte galwaniczną powłoką rodu.
 

Powłoki galwaniczne obrączek
 


Metody galwanizacji.


Galwanizacja - Wszystkie elementy biżuterii wyróżnione w kolorze czarnym wykonane są przy użyciu tradycyjnej techniki oksydacji srebra oraz przy wykorzystaniu galwanizera punktowego i powłoki "czarnego rutenu". Powłoka "czarnego rutenu" wykorzystywana jest w procesach technologicznych gdzie nie ma możliwości użycia oksydacji tradycyjnej. Pozłacane elementy wykonywane są tradycyjnymi metodami galwanicznymi tzw. galwanizowanie zanurzeniowe złotem pr. 750. Obrączki złote mogą być również przyczernione powłoką "czarnego rutenu" . Warto tu również wspomnieć o rodowaniu. Rod posiada jasno białą barwę zbliżoną do srebra. Często producenci pokrywają białe elementy rodem. W takim wypadku barwa białego złota jest wyraźniejsza, lecz rod z biegiem czasu się zetrze.


Metody galwaniczne
 


Emalia.


Emalia - masa oparta na dwuskładnikowej emalii epoksydowej nadająca szczególnego charakteru biżuterii. Emalia poprzez specjalne wygrzewanie w piecu posiada stosunkowo dobrą trwałość na warunki zewnętrzne. Twardość emalii zbliżona jest do żywicy np. bursztynu. Biżuteria może być zdobiona emalią np. w kolorze czarnym, niebieskim, czerwonym itp.

 

infoWszystkie obrączki posiadające powierzchnie oksydowane mogą być pokryte emalią w kolorze czarnym. W niektórych wzorach biżuterii zabieg taki znacznie poprawia walory estetyczne.
 

Metody galwaniczne
 


Diamentowanie.


Diamentowanie - polega na "grawerowaniu" biżuterii przy pomocy głowicy obrotowej, noża diamentowego oraz odpowiednich mechanizmów podziałowych;
 

Diamentowanie obrączek
 


Frezowanie.


Frezowanie - "grawerowanie" biżuterii przy pomocy głowicy obrotowej, noży grawerskich oraz odpowiednich mechanizmów napędowych. Frezowanie odbywa się w trzech wymiarach tj. x,y,z. Dzisiaj najczęściej stosowane są centra obróbcze CNC oczywiście sterowane komputerowo.

 

Frezowanie obrączek
 


Wymiary.


Produkowane obrączki posiadają zróżnicowany zakres szerokości. Przykładowy zakres szerokości przedstawia poniższa ilustracja.

 

infoPonadto każdą dostępną obrączkę można dowolnie modyfikować pod kątem szerokości oraz grubości.

 

Szerokości obrączek

Zapraszamy do pobrania wzornika szerokości obrączek w formacie PDF. Dzięki wzornikowi będziecie mieli Państwo możliwość doboru odpowiedniej szerokości obrączek.
 

Wzornik szerokości obrączek

 
 


Profile.

 
  • Profil zaokrąglony - zewnętrzna część obrączki posiada zaokrąglenie;
  • Profil płaski - zewnętrzna część obrączki jest płaska z "ostrymi" krawędziami;
  • Profil płaski - fazowany - zewnętrzna część obrączki jest płaska, krawędzie obrączki ścięte;
  • Profil wklęsły - zewnętrzna część obrączki jest lekko wklęsła, zazwyczaj krawędzie obrączki przyjmują formę ściętą;

Powyższe profile można dowolnie łączyć lub zestawiać np. można uzyskać obrączkę wklęsłą fazowaną itd.

 

infoOdpowiednie "komfortowe wyprofilowanie" wewnętrznych krawędzi obrączki zapewnia komfort codziennego użytkowania.

 

Wersja wykonania obrączek - profil soczewkowy

 Komfortowe wyprofilowanie.


Dzisiaj większość produkowanych obrączek posiada odpowiednie "komfortowe wyprofilowanie" wewnętrznych krawędzi. Wewnętrzne wyprofilowanie obrączki zapewnia komfort codziennego użytkowania.

 

infoPamiętaj, że niektóre wzory obrączek ze względu na technologię wykonania nie pozwalają na "komfortowe wyprofilowanie".
 

Wersja wykonania obrączek - profil soczewkowy

 


Elementy obrączek.


Obrączki składające się z kilku elementów posiadają zewnętrzny profil nieregularny. Każdy element obrączki wykonywany jest osobno. Przy zastosowaniu odpowiedniej technologii elementy składowe obrączki są ze sobą łączone. Podstawa obrączki wykonana jest metodą bezszwową.

 

Elementy obrączek
 


Oprawa kamieni.


Niektóre kamienie posiadają oprawy opracowane przez firmę Eminence. Kamienie osadzone są w odpowiedniej oprawie i umieszczane są bezpośrednio w obrączce. Taki sposób oprawy poprawia walory estetyczne. Metodę tą stosuje się dla kamieni o wymiarach 1,5 - 2,0 milimetra. Kamienie większe oprawiane są tradycyjną metodą opraw (patrz rys. poniżej).

 

infoTakie oprawy wykonuje się tylko w złocie żółtym i białym. Oprawy srebrnej się nie stosuje.
 

Oprawa kamieni w obrączkach
 

Oprawa kamieni w obrączkach

 


Grawerunek wewnętrzny.


Do każdej obrączki oferujemy gratisowy grawerunek wewnętrzny. Grawerunek wykonywany jest przy pomocy rysika diamentowego oraz grawerki sterowanej komputerowo. Wykorzystanie komputera stwarza nieograniczone możliwości projektowe. Każdy Państwa projekt zmienimy na wersje wektorową i przeniesiemy na obrączkę. Dysponujemy szeroką gamą czcionek. Szczegółowe informacje znajdują się w kategorii - Grawerunek lub pod tym linkiem - warianty-grawerunku-p-40021.html. Poniżej zamieszczamy poglądowe zdjęcie grawerunku.
 

Grawer obrączek Eminence

 


Kamienie jubilerskie.


Kamienie szlachetne - najczęściej stosowane kamienie szlachetne w przemyśle jubilerskim.
 

Kamienie szlachetne
 

Kamienie syntetyczne. Tak nazywane są kryształy lub substancje bezpostaciowe otrzymane sztucznie na drodze syntezy, których własności chemiczne, fizyczne i krystalograficzne są identyczne jak kamieni naturalnych. Mówimy także, że kamieniami syntetycznymi, nazywamy kamienie otrzymane sztucznie na drodze syntezy, które mają swoje odpowiedniki w przyrodzie. Na przykład: otrzymany sztucznie na drodze syntezy czerwony korund - nazywamy syntetycznym rubinem - bowiem w przyrodzie występuje naturalny rubin. Na rynku spotykamy różne i liczne kamienie syntetyczne. Najwięcej jednak tych rodzajów i odmian, których zbyt mało jest w przyrodzie, jak: rubiny, szafiry, szmaragdy, aleksandryty i diamenty.
Poniżej znajduje się zestawienie kolorystyczne najczęściej występujących kamieni syntetycznych.
 

Kamienie syntetyczne


Przejdź do strony głównej
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl © 2007 - 2018 EMINENCE - obrączki - Wrocław - Oleśnica - Cała Polska | Polityka prywatności.