Nasz salon:
Oleśnica
Wrocławska 18
0
Twój schowek jest pusty
0
Twój koszyk jest pusty ...
Strona główna » Poradnik młodej pary

Poradnik młodej pary

Przedstawiamy Państwu kilka cennych informacji pomocnych przy wyborze obrączek ślubnych.


Obrączki od setek lat to symbol trwałości, wzajemnej miłości i wierności. Obrączki ślubne to trwały symbol przypominający o małżeńskim przyrzeczeniu, o najbliższej osobie i o dniu ślubu. Odgrywanie tak ważnej roli wymaga, aby ten symbol, jakim jest obrączka, charakteryzował się pewnymi właściwościami. Oprócz oczywiście funkcji estetycznej często bardzo ważnej, obrączki muszą charakteryzować się wygodą, praktyką i trwałością. Kompromis między obrączkami estetycznymi a praktycznymi powoduje, że wybór obrączek nie jest procesem prostym i wymaga pewnej wiedzy.

Kiedy kupić obrączki ślubne? Warto, aby kupić obrączki na tyle wcześniej, aby uniknąć pojawiających się problemów z odbiorem, dostawą czy dopasowaniem rozmiaru. Chyba nie ma nic bardziej stresującego jak oczekiwanie kilka dni przed ślubem na jakiś element tego ważnego dnia. Zatem planując ślub ważne, aby wszystkie elementy były na czas zorganizowane i aby oczekiwanie na ten dzień odbyło się bez dodatkowego stresu.
Każdy producent obrączek przekaże Państwu czas potrzebny na produkcję Waszych wymarzonych obrączek. Zatem planując zakup obrączek, należy zamówić je na tyle wcześniej, aby przynajmniej jeden miesiąc przed ślubem już je posiadać.
 

Obrączki ślubne to specjalność Eminence

Rodzaj metalu w obrączkach ślubnych - złoto, srebro, pallad, platyna i tytan.


Najczęściej używanym metalem w produkcji obrączek ślubnych jest złoto. Jest to metal wszechstronny, wielokolorowy i trwały. Głównie obrączki ślubne złote wykonuje się w próbach 585. Zastosowanie mają również próby o niższych składach np. 333, 375 oraz o wyższych składach tj. 750. Obrączki złote wykonuje się w kolorze żółtym, czerwonym i białym.

Platyna jest metalem o barwie zbliżonej do barwy srebra. Platyna to najcenniejszy spośród metali szlachetnych i jednocześnie najdroższy. Obrączki z platyny są najtrwalsze, lecz i bardzo drogie. Najczęściej stosuje się próbę 950 i 600. Masa właściwa platyny jest wyższa od złota, zatem waga obrączek jest stosunkowo wyższa od masy obrączek złotych i co za tym idzie, obrączki są droższe.

Pallad jest metalem o barwie szaro białej. Jest to metal szlachetny należącym do grupy platynowców i jest metalem antyalergicznym. W wyglądzie pallad jest identyczny jak białe złoto palladowe, a ze względu na masę właściwą jest metalem stosunkowo od niego lżejszym. Niższa waga sprawia, że obrączki są nieco tańsze. W próbie 500 jest metalem najbardziej twardym, stąd obrączki ślubne palladowe w takiej próbie będą najtrwalsze. Próba 950 to niemalże czysty pallad i twardość jest nieco niższa od palladu w próbie 500.

Innym metalem używanym w produkcji obrączek jest srebro. Srebro jest metalem o bardzo wyrazistej i białej barwie. Jest metalem mniej trwałym jak złoto i nieco miększym. Zastosowanie głównie ma w obrączkach przyjaźni. Zastosowanie srebra w obrączkach ślubnych nie zapewni odpowiedniej trwałości i długowieczności. Najczęściej wykonywane w próbie 925. Do przedłużenia trwałości obrączek srebrnych często stosuje się zabieg rodowania. Rodowanie to zabieg zabezpieczający srebro przed utlenianiem (czernieniem) i zarysowaniami.

Innym metalem zdobywającym coraz większe uznanie jest tytan. Obrączki ślubne tytanowe ze względu na dosyć wysoką twardość, są najbardziej wytrzymałe na uszkodzenia, zadrapania i zarysowania. Jest to metal najmniej alergiczny spośród wszystkich metali. Barwą nieco odbiega od pozostałych metali (metal ciemnoszary), ale tytanowe elementy w połączeniu np. ze złotem lub srebrem tworzą bardzo ciekawe efekty. Obrączki tytanowe przez stosunkowo niską masę własną tytanu są bardzo lekkie i bardzo przyjemnie noszą się na palcu. Tytan ponadto jest metalem stosunkowo tanim. Komplet obrączek jest znacznie tańszy od obrączek złotych.

Próba metalu w obrączkach - próba złota, próba palladu, próba platyny, próba srebra.


Złoto w postaci czystej jest metalem bardzo miękkim i podatnym na wszelkiego rodzaju uszkodzenia. Przez próbę złota rozumie się ilość czystego złota w jego stopie. W przemyśle jubilerskim zastosowanie ma złoto o próbie 585. Próba 585 oznacza, iż na 1000 części przypada 585 czystego złota, natomiast pozostała część tj. 415 to stopy innych metali. Inne metale to głównie miedź, srebro, nikiel i pallad. Optymalnym, więc połączeniem jakości, barwy i ceny jest złoto próby 585. Tak skonstruowana proporcja czystego metalu gwarantuje wysokie walory estetyczne oraz właściwości fizykochemiczne. Nie oznacza to jednak, że złoto np. pr. 333 lub 375 jest gorsze jakościowo. Po prostu zawiera mniej samego złota w jego stopie, a zatem cena takich obrączek może być dużo niższa. Zatem jeśli Wasz budżet jest ograniczony, to możecie rozważyć wykonanie obrączek z próby 375 lub 333.

Poniżej zamieszczamy charakterystykę poszczególnych prób metali szlachetnych w kontekście obrączek:

  1. Próba złota 750 - wysoka próba złota. Zawartość złota na najwyższym poziomie. Obrączki o intensywnej żółtej barwie równie trwałe, jak obrączki próby 585. Należy jednak pamiętać, że przy nieodpowiedniej produkcji próba ta może być nieco miększa od próby 585. Zatem warto zapytać jubilera, jaka jest twardość obrączek w tej próbie. Obrączki w tej próbie często są najdroższe.
  2. Próba złota 585 - najpopularniejsza i optymalna próba do wyrobu obrączek. Optymalna mieszanka złota i innych metali. Obrączki odpowiednio trwałe. Cena na poziomie wysokim.
  3. Próba złota 333 - mniejsza ilość złota i większa ilość pozostałych metali. Obrączki nieco trwalsze (twardsze a niżeli w próbie 585). Twardość tej próby jest nieco wyższa, ale na bardzo zbliżonym poziomie do próby 585. Niestety większa zawartość metali nieszlachetnych powoduje, że z biegiem czasu kolor złota może ulegać tzw. ciemnieniu (oksydacji). Próba ta wymaga częstszego polerowania u jubilera. Przy tej próbie ze względu na większą zawartość metali mogą pojawiać się reakcje organizmu w postaci ciemnienia paluszków lub inne reakcje alergiczne. Niemniej to próba bardzo popularna do produkcji wyrobów jubilerskich.
  4. Próba złota 375 - mniejsza ilość złota i większa ilość pozostałych metali. Obrączki nieco trwalsze (twardsze a niżeli w próbie 585). Twardość tej próby jest nieco wyższa, ale na bardzo zbliżonym poziomie do próby 585. Próba 375 jest lepszą alternatywą dla obrączek z próby 333. Nieco większa ilość złota powoduje, że stop ma przyjemną barwę zbliżoną do próby 585. Nie ulega oksydacji tak szybko, jak próba 333, a nawet przy ciągłym użytkowaniu nie jest widoczna zmiana koloru. Próba bardzo popularna do produkcji tańszych obrączek złotych.
  5. Próba platyny 950 - wysoka próba platyny o zawartości 95% platyny. Obrączki wykonane w tej próbie to obrączki najbardziej twarde i najbardziej odporne na zadrapania. Niestety wysoka zawartość platyny i jej ciężar właściwy powoduje, że obrączki w tej próbie są najdroższe. Uwaga. Nie każdy stop platyny jest najtwardszy. Aby platyna była bardzo twarda, należy zastosować odpowiedni stop platyny. Nie każdy producent to zagwarantuje.
  6. Próba platyny 600 - umiarkowana zawartość platyny 60%. Obrączki nieco miększe od próby platyny 950, lecz również jedne z najtwardszych. Mniejsza ilość platyny powoduje, że obrączki są nieco tańsze.
  7. Próba palladu 500 - zawartość palladu 50%. Pozostała zawartość stopu palladu to srebro ok. 35% i 15% inne metale. Obrączki o charakterystycznej barwie szaro białej, nieco lżejsze od obrączek z białego złota palladowego. Obrączki tańsze a w jakości i trwałości nieodbiegające od obrączek złotych.

Wyroby jubilerskie dopuszczone do obrotu w Polsce zawierają próbę 585 - wizerunek próby 585 przedstawia ilustracja. Literka w próbie oznacza miasto urzędu probierczego np. P - Poznań, V - Wrocław, K - Kraków itd.



Odpowiednia proporcja złota to nie tylko jedyny warunek dobrych właściwości stopu. Ważnym elementem, są również liguraty tj. dodatki stopowe dodawane do złota. Dodatki te stanowią pozostałą część stopu złota - 415 pozostałych części dodanych do czystego złota (dla próby 585). Zatem ważne, aby obrączki wykonywane były z czystego złota z dodatkiem ligur renomowanych firm. Zastosowanie odpowiednich dodatków, poprawia strukturę metalu jednocześnie obniżając właściwości alergiczne. Dodatki stopowe renomowanych firm zapewniają dłuższą żywotność obrączek - korekty rozmiarów są bezpieczniejsze i możliwe do wykonania.


Ważne - w tej kwestii zadajcie pytanie sprzedawcy czy proponowany stop metali jest wykonywany z wykorzystaniem odpowiednich dodatków oraz, czy otrzymacie na stop gwarancje. Firma Eminence wykonuje obrączki z rur dostarczanych przez największego dostawcę tego typu produktów na Świecie. Obrączki wykonujemy:

Oczywiście jesteśmy w stanie wykonać obrączki niemalże z każdego rodzaju metalu, próby i koloru. Prosimy o kontakt celem ustalenia szczegółów.

Cechy probiercze metali szlachetnych

Obrączki ślubne w różnych kolorach.


Kolorystyka obrączek ślubnych jest przeróżna ze względu na rodzaj metalu. Rozróżniamy następujące kolory obrączek:

  • obrączki z żółtego złota - w takim złocie występuje większa ilość srebra.
  • obrączki z czerwonego lub różowego złota - w takim złocie występuje większa ilość miedzi.
  • obrączki białe - w złocie, platynie, palladzie, srebrze i tytanie.

Wybór obrączek w złocie żółtym i różowym raczej jest oczywisty, wybieramy taki lub taki kolor. Natomiast sprawa się nieco komplikuje, jeśli chcemy nosić obrączki w kolorach białych. Każdy kolor w odcieniu białym zależy od metalu i dodatków dodawanych do poszczególnych z metali. Obrączki w kolorze białym to obrączki platynowe, obrączki palladowe, obrączki w białym złocie niklowym i palladowym, obrączki srebrne i obrączki tytanowe. Kolory złota uzyskiwane są poprzez odpowiednie dodatki stopowe. Poniżej prezentujemy charakterystykę poszczególnych metali:

  1. Obrączki ślubne z białego złota niklowego - w postaci pierwotnej posiadają barwę białą wpadającą w odcień lekko żółty.
  2. Obrączki ślubne z białego złota niklowego rodowane - kolor uzyskany poprzez pokrycie warstwą rodu w odcieniu bardzo białym. Po wytarciu rodu ujawni się pierwotna barwa złota niklowego (lekko żółtawa).
  3. Obrączki ślubne z białego złota palladowego - białe złoto palladowe posiada barwę białą, lecz ciemniejszą wpadającą w odcień szarości.
  4. Obrączki ślubne palladowe - obrączki zbliżone barwą do barwy białego złota palladowego. Barwa biała ciemniejsza w odcieniu szarości.
  5. Obrączki ślubne platynowe - obrączki najbielsze spośród wszystkich obrączek. Bielsze od wszystkich kolorów białego złota.
  6. Obrączki ślubne srebrne - obrączki bardzo białe.
  7. Obrączki ślubne tytanowe - obrączki o barwie białej wpadającej w szarość zbliżone barwą do białego złota palladowego, lecz nieco ciemniejsze.

Warto tu również wspomnieć, w jaki sposób uzyskuje się białą barwę złota. Białą barwę uzyskuje się poprzez wykorzystanie innych metali. Metalami odbarwiającymi może być nikiel lub pallad. Jednak należy tu podkreślić wyższość palladu nad niklem. Pallad jest metalem szlachetnym, co powoduje, że białe złoto palladowe charakteryzuje się bielszą barwą, wyższym blaskiem oraz właściwościami antyalergicznymi. Nie oznacza to, że białe złoto niklowe jest dużo gorszej jakości. Barwa białego złota niklowego jest nieco żółtsza od złota palladowego. Za wykorzystywaniem niklu w odbarwianiu złota przemawia jego cena. Białe złoto niklowe jest o wiele tańsze od złota palladowego.

Białe złoto palladowe to złoto najwyższej jakości. Białe złoto uzyskane jest poprzez dodanie do czystego złota żółtego odpowiedniej ilości palladu (pallad to metal szlachetny). W przeciwieństwie do złota niklowego, białe złoto palladowe to korzyści:

  • Większy błyski i kontrast pomiędzy żółtym i białym kolorem.
  • Pallad jest antyalergiczny.
  • Pallad nie wymaga stosowania zabiegu rodowania.

Użycie palladu w stopach złota bezpośrednio przekłada się na cenę ostatecznego wyrobu. Stop złota zawierający pallad jest stosunkowo droższy od standardowego złota niklowego. Nasze wyroby zawierają 19% palladu.


Ważne - jeśli zależy Państwu na białej barwie złota to zapytajcie sprzedawcę, czy może użyć białego złota palladowego. Ponadto, jeśli wcześniejszy kontakt ze złotem powodował alergię, to istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że jesteście Państwo uczuleni na nikiel. W takim wypadku koniecznie poszukaj białego złota palladowego lub wykonaj obrączki ze złota żółtego, palladu lub platyny.

Kolorystyka obrączek ślubnych

Równie ważnym elementem przy wyborze obrączek są tzw. powłoki galwaniczne. Temat powłok często dotyczy obrączek ślubnych głównie w kolorze białym. Wielu producentów stosuje pokrywanie powierzchni powłokami rodu. Rod jest metalem szlachetnym o bardzo wyrazistej białej barwie, której prawdopodobnie nigdy nie uzyska się odbarwiając żółte złoto. Powłoka ta ma bardzo dobre walory estetyczne oraz właściwości fizykochemiczne, lecz niestety z biegiem upływu czasu wyciera się i traci swoje właściwości. Przy zakupie ślubnych obrączek rodowanych proszę zwrócić uwagę, jakiej barwy jest metal. Jeżeli rodowane jest białe złoto, to efekt ścierania będzie nieznacznie zauważalny. Natomiast jeżeli metal rodowany jest koloru żółtego, to różnica w barwie będzie znaczna. Proszę jednak pamiętać, że standardowa barwa białego złota niklowego to barwa lekko żółtawa. Pokrycie takiej obrączki rodem powoduje, że obrączka przyjmuje barwę bardzo białą zbliżoną kolorem do barwy srebra. Natomiast białe złoto palladowe nie pokrywa się warstwami rodu. Poniżej zamieszczamy poglądowe zdjęcia przedstawiające różnice w kolorze białego złota niklowego nierodowanego, jak i rodowanego i białego złota palladowego nierodowanego.

Dla wielu klientów barwa białego złota utożsamiana jest z barwą rodu. Często klienci porównują barwę obrączek z barwą np. pierścionków zaręczynowych. W niemalże w 100% pierścionki zaręczynowe pokrywane są warstwą rodu i porównywanie ich z barwą naturalnego białego złota powoduje tzw. dysonans. Z własnego doświadczenia wiemy, że po wykonaniu obrączek klienci pytają, dlaczego barwa tego złota nie jest tak biała w porównaniu do złota rodowanego. Zatem proszę zdać sobie sprawę, że tak białego złota w porównaniu do rodu prawdopodobnie nigdy się nie uzyska.


Ważne - wybierając obrączki należy upewnić się, czy ich powierzchnia pokryta jest rodem, a jeśli tak to czy metal rodowany to żółte, czy białe złoto. Ważne jest również pytanie, czy po wytarciu się rodu producent nałoży go ponownie i w jakiej cenie. Firma Eminence pokrywa na życzenie rodem obrączki srebrne oraz obrączki z białego złota niklowego - http://www.eminence.pl/rodowanie-co-to-pm-91.html

Kolorystyka białych obrączek ślubnych

Metody wykonywania obrączek ślubnych.


Przedstawimy Państwu kilka istotnych punktów mających wpływ na trwałość obrączek. Pierwszym elementem, na jaki trzeba zwrócić uwagę, jest to jaką metodą wykonywane są obrączki. Obrączki można wykonać dwoma metodami - metodą z lutowanym szwem i metodą bezszwową.
Metoda szwowa to metoda dosyć stara, polegająca na wykonywaniu obrączki z paska metalu, który następnie zostaje zwinięty i połączony poprzez lutowanie. Natomiast metoda bezszwowa polega na wykonaniu krążka metalu z jednego kawałka bez tzw. łączenia. W metodzie bezszwowej obrączkę uzyskuje z jednolitej rury poprzez odcięcie. Metoda bezszwowa zapewnia lepsze właściwości obrączki, gdyż nie posiada owego szwu. Często łączony szew ulega nagięciom, powodując pęknięcie obrączki. Metody przedstawiają poniższe ilustracje.
Półfabrykat obrączki uzyskuje się różnymi metodami w zależności od możliwości technologicznych danej firmy. Najczęstszą metodą jest tzw. odlewanie rur i następnie ich cięcie na paski (półfabrykaty obrączek), które poddaje się dalszej obróbce.

infoWażne - zapytaj sprzedawcę, jaką metodą wykonywane są obrączki. Jeśli metoda to lutowanie to poproś o wykonanie obrączek w technologii bezszwowej. Firma Eminence wykonuje obrączki z rur dostarczanych przez największego dostawcę tego typu produktów na Świecie.


Metoda szwowa wykonywania obrączek ślubnych.

Metoda szwowa wykonywania obrączek


Metoda bezszwowa wykonywania obrączek ślubnych.

Metoda hartowania obrączek

Masa obrączek ślubnych - szerokośc i grubość obrączek.


Równie ważną kwestią przy wyborze obrączek ślubnych jest ich masa. Waga ma tu istotny wpływ na trwałość i komfort codziennego użytkowania. Masa obrączek bezpośrednio związana jest z grubością i szerokością obrączek.

Związek jest następujący:

  • Obrączki grubsze i szerokie są mniej podatne na uszkodzenia mechaniczne, nie ulegają wygięciom, są wygodniejsze i bezpieczne w użytkowaniu, a wewnętrzny profil może przyjąć formę komfortowego wyprofilowania. Innym słowy obrączki cięższe są zarazem grubsze. Optymalna grubość obrączki powinna kształtować się w granicach 1.2 mm do 1.5 mm. Optymalna szerokość obrączki to 5 mm.
  • Obrączki cieńsze łatwiej ulegają wygięciom i ze względu na cieńszą krawędź są mnie komfortowe w noszeniu. W niektórych przypadkach nie można wykonać wewnętrznego profilu soczewkowego. Cienkie obrączki to przedział od 0.75 mm do 1.1 mm grubości.

Nie oznacza to jednak, że obrączki cieńsze lub grubsze od podanego przedziału są gorsze. Często się zdarza, że dany wzór ze względu na technologie musi być cieńszy lub grubszy. Przy obrączkach delikatnych istnieje większe ryzyko uszkodzenia podczas korygowania rozmiarów i ewentualnych napraw. Zatem musicie Państwo sami zdecydować czy wybrać obrączki masywne, czy lżejsze. Tu radzimy dostosować masywność obrączek do grubości i wielkości paluszków. Obrączka masywna na paluszkach delikatnych nie będzie dobrze wyglądać. I odwrotnie, delikatna obrączka na rączkach dużych również będzie prezentować się niekorzystnie.


Ważne - zapytajcie sprzedawcę, jaką optymalną grubość obrączki proponuje w danym wzorze. Jeśli obrączka jest za gruba, to poproście o wykonanie wersji lżejszej.

Grubość i szerokość obrączek ślubnych

Profil wewnętrzny obrączek ślubnych.


Obrączki powinny posiadać tzw. komfortowe wyprofilowanie wewnętrznych krawędzi tzw. profil soczewkowy. Wyprofilowanie to zapobiega kaleczeniu paluszków o wewnętrzną krawędź obrączki, zapewniając komfort codziennego użytkowania. Ponadto znacznie ułatwia to codzienne ściąganie i zakładanie obrączek.
Profil obrączki wewnętrzny soczewkowy sprawia, że końcowa masa obrączek będzie nieco niższa od obrączek bez soczewki. Innym słowy obrączki z soczewką o danej grubości i rozmiarze będą lżejsze od takiego samego odpowiednika bez wewnętrznego profilu soczewkowego. Obrączki z soczewką zatem powinny być nieco tańsze od obrączek bez soczewki. Brak komfortowego profilu nie oznacza, że obrączki są gorsze. Po prostu w niektórych przypadkach takie obrączki są mniej komfortowe w noszeniu. Różnice pomiędzy profilem płaskim a soczewkowym przedstawiają poniższe ilustracje:
 


Ważne - warto przed zakupem zapytać sprzedawcę, czy dany wzór można wykonać z wewnętrzną soczewką lub, czy dany wzór takową posiada. Natomiast jeśli wzór uniemożliwia wykonanie soczewki, warto poprosić sprzedawcę, aby krawędzie obrączek nie były ostre, lecz delikatnie zaokrąglone. W takiej sytuacji obrączki nie będą powodowały otarć itp.

Profil soczewkowy obrączek ślubnychProfil soczewkowy obrączek ślubnych

Profile zewnętrzne obrączek ślubnych.


Profil zewnętrzny obrączek ślubnych może przyjąć następujące formy - profil zaokrąglony, płaski, płaski fazowany i wklęsły. Najbardziej komfortowym profilem obrączek wydaje się profil zaokrąglony. Posiada on zaokrąglenia, które naturalnie wkomponowują się w budowę naszych rąk i palców.

Profile zewnętrzne obrączek ślubnych

Szerokość obrączek ślubnych.


Poniżej zamieszczone są przykładowe szerokości obrączek. Szerokość obrączek to oczywiście kwestia gustu i upodobań. Szerokości zaczynają się od 2 mm, skończywszy nawet na 10 mm. Ponadto obrączka męska może być nieco szersza od obrączki damskiej.
Wybierając obrączki szerokie, proszę pamiętać, iż codzienne użytkowanie jest mniej komfortowe jak przy obrączkach węższych. Obrączki szerokie wymagają starannie dobranych rozmiarów i odpowiedni ich dobór jest jednym z warunków komfortowego codziennego użytkowania. Obrączki szerokie często są dużo droższe od obrączek wąskich, co oczywiście związane jest z ich wagą. Standardowa i najczęściej wybierana szerokość obrączek to szerokość 4-6 mm.
Często przed zakupem warto założyć obrączki o różnej szerokości i dopasować je do budowy rączek i paluszków. Obrączka szeroka na placach delikatnych może wyglądać niekorzystnie. I oczywiście odwrotnie.


Ważne - pamiętaj, że wybór obrączek szerokich wymaga odpowiedniego dopasowania rozmiarów. Zatem jeśli kupujesz obrączki szerokie na 8-9 milimetrów to pomiaru paluszków dokonuj na miarkach pomiarowych o takiej samej szerokości. Zmierzenie paluszka za pomocą miarki szerokiej np. na 3 mm może spowodować, że ten sam rozmiar w obrączce szerokiej nie będzie pasować. Dokonując pomiaru na miarkach węższych pamiętaj, aby rozmiar obrączki końcowej był o jeden numer większy np. miarka pomiarowa 3 mm i pasujący rozmiar 14 wymaga przy obrączkach szerokich wyboru rozmiaru 15.
 

Szerokości obrączek ślubnych

Wygląd obrączek ślubnych.


Kwestia estetyki jest indywidualną kwestią każdego człowieka i nie można tu nic doradzić. Można jedynie stwierdzić kilka faktów. Często wybór obrączek stanowi swoisty kompromis między funkcjonalnością a estetyką. Obrączki proste i klasyczne zapewne będą funkcjonalne, będzie je można poddawać procesom korekty. Natomiast obrączki wykonane z kilku elementów, w różnych kolorach złota, z elementami piaskowanymi będą unikatowe i niepowtarzalne, a ich użytkowanie będzie wymagało nieco większej troski. Na tym etapie muszą Państwo sami zadecydować, co jest ważne i jakie walory są decydującymi. Podchodźcie do tego etapu rozważnie, uwzględnijcie walor użytkowy i estetyczny i znajdźcie wspólny kompromis. Takie postępowanie pozwoli w przyszłości uniknąć niepotrzebnych rozczarowań.

Często pytacie nas, czy obrączki mogą być różne? Wydaje się, że każda z obrączek ślubnych powinna być dopasowana indywidualnie do każdej osoby. Nie powinniśmy zmuszać Partnera/Partnerki, aby nosił obrączkę, która po prostu mu się nie podoba. Każdy z nas jest inny i ma prawo do odmienności. Oczywiście jest to subiektywny pogląd firmy Eminence.

W ofercie firmy Eminence znajdują się zarówno obrączki funkcjonalne, jak i obrączki unikatowe. Projektując obrączki, nie mogliśmy oprzeć się pokusie stworzenia obrączek unikatowych, trudniejszych w utrzymaniu i mniej funkcjonalnych.


Ważne - pamiętaj że obrączki satynowane, piaskowane lub z innymi powierzchniami wykończeniowymi wymagają większej uwagi podczas codziennego użytkowania. Użytkowanie takich obrączek z nieuwagą doprowadzi do zadrapań tych powierzchni lub z czasem do zupełnego ich wytarcia. Decydując się na takie obrączki pamiętaj, że ich utrzymanie będzie wymagało większej troski i przy w wielu czynnościach obrączka powinna być ściągana. Warto również zapytać sprzedawcę, czy w przyszłości przywróci obrączkom dawny wygląd.

Obrączki ślubne z grawerem

Trwałość obrączek ślubnych.


Trwałość obrączek ślubnych - na wstępie napiszemy, od czego zależy trwałość obrączek. Złoto i srebro tj. metale szlachetne to metale bardzo miękkie. W postaci czystej można je śmiało zadrapać poprzez zagryzienie zębami.

  1. Twardość obrączek ślubnych kształtuje się dodając do czystego metalu różne składniki powodując zmianę właściwości fizykochemicznych. I tak do złota żółtego dodaje się miedź, srebro, cynk itp., a do złota białego nikiel lub pallad. Domieszki tych metali zmieniają próbę i jednocześnie zmieniają twardość finalną metalu. Im więcej domieszek innego metalu tym stopy złota i srebra stają się twardsze. Jednak samo dodanie innych metali nie gwarantuje podwyższenia twardości na tyle, aby stop już gotowy był na tyle twardy a żeby użytkowanie obrączek nie pozostawiało na nich śladu.
  2. Drugim ważnym zabiegiem podwyższającym twardość obrączek jest jego hartowanie. Hartowanie metalu polega na zmianie jego twardości poprzez obróbkę mechaniczną i termiczną. I tak w wypadku hartowania mechanicznego metal utwardza się poprzez np. rozwalcowywanie małego krążka do krążka pożądanej średnicy. W wypadku hartowania termicznego poddaje się obrączki procesowi wygrzewania w odpowiedniej kombinacji temperatury i czasu. Optymalne rezultaty uzyskuje się przy jednoczesnym wykorzystaniu utwardzania mechanicznego i termicznego.

Firma Eminence w produkcji opiera się na utwardzaniu mechanicznym polegającym na rozwalcowaniu krążków do odpowiedniej średnicy i następnie na wygrzewaniu w ściśle określonej kombinacji temperatury i czasu.

Powyższe procesy podwyższają twardość obrączek, ale nie do tego stopnia, aby obrączki stały się niezniszczalne! Proszę pamiętać, że nie ma takiej obrączki wykonanej z metali szlachetnych, która by się nie rysowała i nie byłoby widocznych śladów codziennego użytkowania.

Twardość obrączek w firmie Eminence przedstawia poniższa lista. Jednak ostateczna twardość bezpośrednio zależy od firmy produkującej obrączki:

  1. Najtwardsze - to obrączki jednokolorowe wykonane z platyny w próbie 950 oraz wykonane z tytanu.
  2. Twardsze - obrączki ze złota białego palladowego i niklowego oraz wykonane z palladu próby 500.
  3. Twarde - to obrączki jednokolorowe żółte w próbie 333, 375, 585 i czerwone w próbie 585. Twardości prób 333, 375 i 585 są na zbliżonym poziomie.
  4. Mniej twarde - to obrączki w próbie 750.
  5. Średnio twarde - to obrączki wielokolorowe ze złota łączonego z kilku kolorów.
  6. Najmniej twarde - to obrączki srebrne.

Pragniemy zwrócić tutaj uwagę, że te metale można utwardzić do jakiejś ściśle określonej wartości, której niestety już nie jesteśmy w stanie przekroczyć. A co to oznacza? Oznacza to, że te metale utwardzimy do pewnej wartości, a mimo to i tak będą to metale znacznie miększe od pozostałych metali wykorzystywanych do produkcji przedmiotów codziennego użytku.

Większość tego rodzaju przedmiotów, jak sztućce, klamki, klucze, sprzęty kuchenne są znacznie twardsze i przy styczności z metalami typu złoto, srebro zawsze je zadrapią czy delikatnie wgniotą. To wynika z właściwości fizyko chemicznych metali. Metal miększy zawsze zostanie zadrapany metalem twardszym.

A zatem, aby obrączki utrzymały swój wygląd, należy bardzo uważać, wykonując wiele codziennych czynności. Obrączkę w wielu przypadkach należy ściągnąć lub zasłaniać innym paluszkiem. Ponadto z doświadczeń przekazanych przez naszych klientów nadmieniamy, że obrączki szerokie i dodatkowo przyozdobione powierzchniami satynowanymi czy piaskowanymi szybciej ulegają wytarciu i ślady użytkowania na takich obrączkach są znacznie bardziej widoczne i nieuniknione.

Jako producent obrączek od wielu lat często spotykamy się z opinią, że obrączki są mało trwałe lub niestarannie wykonane, gdyż na pierścionku noszonym wiele lat nie są tak mocno widoczne ślady użytkowania. Owszem, ślady są mniej widoczne, ale to wynika z tego, że powierzchnia stykająca się z przedmiotami codziennego użytku jest znacznie mniejsza i ten kontakt nie jest tak częsty, jak przy obrączkach. Jednak zapewniamy, że jeśli obrączki są hartowane w sposób tutaj opisany, to ich twardość jest na pewno większa aniżeli jakiegokolwiek pierścionka. Hartowanie biżuterii typu pierścionki jest znacznie bardziej ograniczone i zawęża się do zabiegów tylko termicznych. Nie ma możliwości hartowania mechanicznego tego typu biżuterii.


Pamiętaj, że kontakt obrączki z przedmiotami wykonanymi z metali twardszych zawsze zadrapią obrączkę. Na obrączkach szerokich i satynowanych znacznie bardziej widoczne są ślady użytkowania. Należy uważać przy kontakcie z klamkami, kluczami, sztućcami, narzędziami, sprzętami domowego użytku, kafelkami, betonem, bateriami umywalkowymi, monetami i wszystkimi innymi przedmiotami wykonanymi ze stali i podobnymi metalami.

Obrączki ślubne kolorowe i wielokolorowe - łączenie kolorów.


Obrączki ślubne wielokolorowe tworzone są poprzez połączenie różnych kolorów złota. Łączenie takich obrączek możliwe jest poprzez lutowanie (metoda tradycyjna) lub według najnowszej technologi zgrzewania poprzez przenikanie (dyfuzję). Tradycyjna metoda lutowania nie daje tak wspaniałych rezultatów, jak metoda zgrzewania dyfuzyjnego. Zgrzewając dwa metale, tworzy się pomiędzy nimi jednolita i bardzo wytrzymała struktura, której nigdy nie uzyska się poprzez lutowanie tradycyjne.


Ważne - wybierając obrączki kolorowe warto zwrócić również uwagę na sposób ich łączenia. Proszę zapytać jubilera, w jaki sposób dokonywane jest łączenie. Obrączki w firmie Eminence wykonujemy poprzez metodę zgrzewania dyfuzyjnego.

Dyfuzyjne łączenie kolorowych obrączek ślubnych

Rozmiary obrączek ślubnych.


Kwestia rozmiarów to bardzo ważna kwestia przy zakupie obrączek. Rozmiar powinien być dobrany bardzo starannie, aby towarzysząca nam codziennie obrączka nie przeszkadzała, nie uwierała i nie spadała. Dobrze dopasowana obrączka powinna przechodzić z niewielkim oporem przez staw palca i powinna swobodnie spoczywać u jego nasady. W poradniku mieszczącym się pod tym linkiem znajdują się cenne informacje na temat doboru rozmiarów. Najważniejsze kwestie pomocne przy pomiarze to:

  1. Pamiętaj, że latem dłonie są bardziej opuchnięte niż zimą- wpływ ma na to temperatura. Mierząc obrączki latem, miarka powinna być nieco ciasna. W zimie miarka powinna posiadać trochę luzu. Najlepiej pomiaru dokonywać przy temperaturze powietrza około 10-20 stopni. Jeżeli jest taka możliwość to najlepiej pomiaru dokonywać w różnych  temperaturach powietrza czyli np. w dni chłodne i dni gorące.
  2. Pamiętaj, iż wysiłek fizyczny powoduje również opuchnięcie paluszków. Nie należy dokonywać pomiaru tuż po wysiłku fizycznym.
  3. Ciśnienie atmosferyczne. Przy niskim ciśnieniu atmosferycznym występuje efekt napuchniętych paluszków. Często się zdarza, iż tuż po nocnym przebudzeniu mamy problem z założeniem obrączki.
  4. Ciąża - stan błogosławiony jakim jest ciąża, znacznie wpływa na różnicę rozmiarów paluszków. Podczas ciąży paluszki nabrzmiewają i wcześniej dopasowana obrączka jest dużo za ciasna. Pomiar oraz zakup obrączek nie powinien odbywać się podczas tego stanu. Proponujemy dokonywać pomiaru tuż przed ciążą. Ponadto proszę pamiętać, iż opuchnięcie paluszków może utrzymywać się jeszcze przez kilka miesięcy.
  5. Stres ma także bardzo istotny wpływ przy pomiarze paluszków. Często się zdarza, iż sytuacje stresowe powodują opuchniecie paluszków. Sytuacją stresową może być również sama ceremonia ślubu. Dopasowywanie rozmiaru tuż przed ślubem może być nieadekwatny do rzeczywistych rozmiarów.
  6. Choroby, a zwłaszcza inne przypadki powodujące zatrzymanie wody w organizmie.

Należy zdać sobie sprawę z faktu, iż z biegiem lat korekta rozmiaru będzie konieczna. Proszę również pamiętać, iż każda korekta prowadzić może do deformacji obrączki i zmiany jej pierwotnego wyglądu. Jeśli zakupili Państwo obrączki delikatniejsze i cieńsze to prawdopodobieństwo zmiany wyglądu podczas korekty jest znacznie większe niż w przypadku obrączek masywnych. Musimy w tym miejscu wspomnieć jak do tematyki rozmiarów podchodzi firma Eminence. Firma Eminence zobowiązuje się do dożywotniej obsługi korygowania rozmiarów swoich obrączek. W procesach produkcyjnych staramy się wykorzystywać technologie, które umożliwiają korygowanie rozmiarów. W tym miejscu musimy również wspomnieć o korektach rozmiarów w kontekście obrączek ślubnych z warkoczami, obrączek wieloelementowych oraz z kamieniami. Niestety takie obrączki są wyjątkowe, ale każda korekta wymaga wykonania obrączek od nowa lub po prostu wymiany kilku części obrączki. Zatem zakupując takie obrączki, proszę liczyć się z tym, że każda korekta będzie wymagała pewnych nakładów finansowych. Proszę również pamiętać, że nie wszyscy producenci oferują korektę takich obrączek.


Ważne - zakupując obrączki ślubne zapytaj o kwestie korygowania rozmiarów. Proszę zapytać, czy sprzedawca podejmie się w przyszłości zmiany rozmiarów oraz ile taki zabieg będzie kosztować. Sprzedawca powinien zagwarantować, czy w przyszłości podejmie się korygowania rozmiarów. Jednocześnie informujemy, iż w niektórych wzorach taka korekta jest bardzo a bardzo utrudniona. W takich wypadkach całe obrączki lub niektóre jej części muszą być wykonywane od nowa.


Miarka pomiarowa rozmiaru palca.


Uwaga: Proponujemy również zakup plastikowej miarki bardzo pomocnej przy doborze rozmiaru palca tzw. Multisizer - jest to plastikowy paseczek zwinięty w kształt obrączki z odpowiednio przygotowaną skalą i szkiełkiem powiększającym. Paseczek należy nasunąć na odpowiedniego paluszka i następnie należy odczytać wartość uzyskaną na szkiełku. Miareczka to nic innego jak pomiar obwodu paluszka.
 

Wzornik pomiarowy rozmiaru palca

- Zakup miarkę Multisizer -

Obrączki ślubne jednokolorowe i wielokolorowe - korygowanie rozmiarów.


Istotnym jest również kwestia, iż przy obrączkach istnieje możliwość ich deformacji w procesie korygowania rozmiarów. Wynika to z faktu różnych właściwości fizycznych stopów złota oraz technologii użytych przy produkcji. Dobra obrączka powinna być wykonana bezszwowo a połączenia kolorowe powinny być wykonane dyfuzyjnie. Połączenie tych wszystkich elementów sprawi, że obrączki będą trwałe i w miarę wytrzymałe na zabiegi korekt. Ponadto przy obrączkach wielokolorowych wszystkie zabiegi naprawcze powinny być wykonywane przez profesjonalny zakład jubilerski. Jak pisaliśmy wcześniej, wykorzystanie nowoczesnych technologii powoduje, że obrączki będą trwalsze i długowieczne.

Poniżej zamieszczamy opis możliwości korygowaniu rozmiarów z podziałem na poszczególne grupy obrączek:

  1. Obrączki jednokolorowe płaskie - powiększanie i zmniejszanie jest możliwe w dużym zakresie 1-5 rozmiarów. Efekt korekty będzie mało zauważalny. Zmniejszanie powoduje, że profil płaski zewnętrzny niestety ulegnie lekkiemu zaokrągleniu. Można ewentualnie zewnętrzną powierzchnię "wypłaszczyć", lecz to wymaga ściągnięcia pewnej ilości złota.
  2. Obrączki jednokolorowe zaokrąglone - powiększanie i zmniejszanie jest możliwe w dużym zakresie 1-5 rozmiarów. Efekt korekty będzie niemalże niezauważalny.
  3. Obrączki kolorowe płaskie - powiększanie i zmniejszanie jest możliwe w zakresie 1-2 rozmiary. Efekt korekty będzie mało zauważalny. Zmniejszanie powoduje, że profil płaski zewnętrzny niestety ulegnie lekkiemu zaokrągleniu. Można ewentualnie zewnętrzną powierzchnię "wypłaszczyć", lecz to wymaga ściągnięcia pewnej ilości złota.
  4. Obrączki kolorowe zaokrąglone - powiększanie i zmniejszanie jest możliwe w 1-2 rozmiary. Efekt korekty będzie mało zauważalny.
  5. Obrączki jednokolorowe i wielokolorowe z kamieniami - powiększanie i zmniejszanie jest niemożliwe.
  6. Obrączki jednokolorowe i wielokolorowe z warkoczami - powiększanie i zmniejszanie jest niemożliwe.


Ważne - niestety w procesie korygowania rozmiarów elementem, który często ulega zniszczeniu to różnego rodzaju  zewnętrzne i wewnętrzne grawery. Przy dużych korektach rozmiaru tj. 2-5 rozmiarów wewnętrzny grawer ulega wytarciu i wymaga ponownego nałożenia. Zatem podczas korekt warto zapytać jubilera, czy ponownie będzie nałożony grawer.

Powłoki dekoracyjne na obrączkach ślubnych - piaskowanie, satynowanie, diamentowanie i polerowanie.


Następny i równie ważnym aspektem są tzw. powłoki dekoracyjne tj. piaskowanie, satynowanie, diamentowanie i polerowanie. Ze względu na użyty materiał ścierny każda z tych powierzchni charakteryzuje się inną powierzchnią. Satynowanie to delikatne porysowania biegnące wzdłuż i w poprzek przedmiotu. Piaskowanie charakteryzuje się jednolitą powierzchnią i równomiernym matem. Diamentowanie to wzorki uzyskiwane przy pomocy narzędzi i noży diamentowych. Polerowanie to nadawanie metalicznego połysku. Wszystkie te powierzchnie wymagają troski w codzienny użytkowaniu. Jednak pamiętaj, że z upływem czasu powierzchnie te stracą swój urok i ulegną wytarciu. Każdej z tych powierzchni można przywrócić dawny efekt.


Ważne - pamiętaj, że obrączki satynowane, piaskowane lub z innymi powierzchniami wykończeniowymi wymagają większej uwagi podczas codziennego użytkowania. Użytkowanie takich obrączek z nieuwagą doprowadzi do zadrapań tych powierzchni lub z czasem do zupełnego ich wytarcia. Decydując się na takie obrączki pamiętaj, że ich utrzymanie będzie wymagało większej troski i przy w wielu czynnościach obrączka powinna być ściągana. Wykonywanie wszystkich czynności codziennego życia spowoduje, że obrączka szybko straci swój urok. Ściąganie obrączki może stać się nawykiem, przez co wygląd obrączki będzie nadal efektowny. Warto również zapytać sprzedawcę, czy w przyszłości przywróci obrączkom dawny wygląd.

Powierzchnie wykończeniowe obrączek ślubnych Eminence

Obrączki ślubne z kamieniami.


Obrączki można przyozdabiać również delikatnymi kamyczkami. Najczęściej oprawia się kamienie naturalne tj. diamenty, szafiry i rubiny. Alternatywą dla diamentów są oczywiście dużo tańsze syntetyczne cyrkonie. Oczywiście za trwałością w oprawach przemawiają brylanty, gdyż ich twardość gwarantuje długowieczność i piękny blask. Zakupując obrączki z brylantami, warto zwrócić uwagę na parametry, które mają bezpośredni wpływ na ich wartość i jakość. Brylanty stopniuje się według mas wyrażonych w karatach (ct). Karat oznacza masę odpowiadającą wartości 0.2 grama (brylant ważący 0.2 grama posiada masę 1 karata). Najczęściej stosuje się kamyczki w zakresie od 0.01 do 0.1 karata. Za jakość kamyczka odpowiadają takie parametry jak czystość oraz barwa. Zależność jest następująca - im czystszy i bielszy brylant tym jego wartość wyższa. Wszystkie niezbędne informacje o brylantach znajdują się pod tym linkiem - wszystko-o-diamentach-pm-68.html

Diament jest bardzo twardy i raczej niezniszczalny. Diament można zadrapać tylko drugim diamentem! Jak pisaliśmy alternatywą dla diamentówm są syntetyczne cyrkonie. Dzisiejsze cyrkonie mają bardzo wysoką jakość, lecz parametrami nigdy nie dorównają diamentom. Zakupując obrączki z cyrkoniami proszę pamiętać, że przy niedbałym traktowaniu obrączek cyrkonie mogą się powycierać i stracić swój wcześniejszy blask. Jednak odpowiednie traktowanie obrączek oraz dbałość o ich powierzchnie znacznie wydłuży czas blasku cyrkonii.


Ważne - proszę również pamiętać, że oprawy kamieni w obrączkach powodują niemożność poddawania ich korektom rozmiaru. Każda korekta obrączki wymaga wykonania jej od nowa. Zatem do wyboru obrączek z kamieniami podchodźcie rozważnie i starajcie się jak najdokładniej dopasować rozmiar.

Brylanty kolorowe w obrączkach ślubnych Eminence

Wewnętrzny i zewnętrzny grawerunek w obrączkach ślubnych.


Grawerunek jest nieodzownym elementem ślubnej biżuterii. Teksty grawerunku mogą przyjąć różną formę. Mogą to być inicjały, daty ślubu, sentencje, zdrobnienia, odciski palców, linie EKG, zapis głosu i wiele innych indywidualnych elementów. Profesjonalne firmy jubilerskie oferują zarówno grawerunki wewnętrzne, jak i zewnętrzne. Grawer może być wykonany metodami diamentowymi i laserowymi. Wybór metody zależy od firmy.
My zdobimy obrączki od wewnątrz metodą diamentową lub metodą laserową. Obie metody są bardzo trwałe i grawer wewnętrzny nigdy nie zniknie. Jako nieliczni oferujemy również zewnętrzny grawer obrączek. Grawer wykonujemy metodą laserową i za pomocą specjalistycznych maszyn sterowanych numerycznie. Taki grawer również jest wykonany trwale i nigdy się nie zetrze. Oferujemy również trwały grawer odcisków palca i dodatkowo wypełniamy go specjalnymi emaliami jubilerskimi. Taki grawerunek bardzo pięknie prezentuje się wewnątrz obrączek. Ponadto oferujemy szeroki wybór czcionek, jak i symboli do wygrawerowania. Oferujemy również grawerowanie indywidualnych wzorów według Państwa upodobań.

Więcej na temat grawerunku przeczytacie tutaj - warianty-grawerunku-p-40021.html

Grawer zewnątrz obrączek ślubnychGrawer diamnentowy wewnątrz obrączek ślubnychGrawer laserowy obrączek ślubnych

Dedykuj emaliowany grawer wewnętrzny.


NOWOŚĆ - jeśli chciałbyś dedykować swojej drugie połówce miłość w formie wewnętrznego grawerunku, to zapraszamy do współpracy. Wprowadziliśmy do oferty ciekawą formę grawerunku wewnętrznego. Grawerujemy inicjały i różne teksty i przyozdabiamy je delikatnym emaliowanym sercem.

Emaliowany grawer w obrączkach ślubnych Eminence

Alergia na biżuterię.


Uczulenie na biżuterię, a raczej metale, z których jest wykonana, występuje bardzo rzadko. Większość ludzi może nosić bez żadnych problemów biżuterię oraz zegarki wykonane z wielu różnych metali. Niestety niektóre osoby muszą zrezygnować z noszenia biżuterii. Z wyników wielu badan wynika, że czyste metale jak złoto, srebro, platyna, miedź itp. bardzo rzadko uczulają i nie są częstymi alergenami. Czy zatem możemy całkowicie uniknąć alergii na biżuterię? Ludzka skóra może reagować w kontakcie z biżuterią w różnoraki sposób. Ważne jest, aby zaobserwować jaki rodzaj biżuterii nas uczula i należy unikać takiej biżuterii. Warto w takim wypadku zapytać producenta, z jakich metali i domieszek wykonany jest wyrób. Alergia na biżuterię z wyjątkiem bardzo rzadkich przypadków zazwyczaj objawia się poprzez tzw. wyprysk kontaktowy. Zmiany pojawiają się zazwyczaj w miejscu kontaktu przedmiotu ze skórą. W początkowej fazie pojawiają się pojedyncze rozsiane grudki lekko swędzące. Po pewnym czasie mogą przerodzić się w ogniska rumieniowe lub obrzękowe.
Srebro zazwyczaj występuje w próbie 925, a zatem domieszek innych metali jest niewiele. Zazwyczaj do srebra dodaje się miedzi, która niezwykle rzadko jest alergenem. Ponadto związki srebra mają działanie bakteriobójcze i noszenie biżuterii srebrnej zalecane jest dla osób nadwrażliwych.
Złoto również jest niezwykle rzadkim alergenem. W postaci wysokiej próby nie zaobserwowano alergii. Niestety w złocie nisko karatowym domieszek innych metali jest bardzo dużo i to one zazwyczaj wywołują reakcje alergiczne. Złoto zawiera domieszki miedzi, srebra, cynku, kadmu, palladu i niklu. Do tej pory nie stwierdzono alergii na cynk i miedź. W stopach złota najczęściej uczula nikiel. Z badań naukowych wynika, że nikiel najczęściej powoduje uczulenia u kobiet, zwłaszcza młodych. Alergolodzy przypuszczają, że pierwotną przyczyną uczulenia jest przekłuwanie uszu i noszenie metalowych kolczyków, czyli odpowiednio wczesny i intensywny kontakt z substancją uczulającą.
Pallad jest również metalem bardzo rzadko wywołującym reakcje alergiczne. Jeśli ktoś jest uczulony na nikiel, to warto rozważyć zakup obrączek wykonanych z palladu lub z białego złota palladowego. Niestety jest to alergen słabszy niż nikiel, lecz w ostatnich latach zauważono nieznaczny wzrost uczuleń na pallad. Uczulenie na pallad zazwyczaj występowało u ludzi uczulonych na nikiel.

Zatem jeśli zauważymy jakąś reakcję na naszej skórze, to warto unikać owej biżuterii. Natomiast jeśli po czasie objaw zniknie i ponownie wrócimy do noszonej biżuterii, a wypryski pojawią się na nowo, to należy udać się do lekarza. Jest to jednoznaczne wskazanie do wykonania tzw. testów płatkowych. Test płatkowy polega na naklejeniu przez lekarza na plecy pacjenta plasterka nasączonego potencjalnie uczulającą substancją. Po kilkunastu godzinach u osób nadwrażliwych pojawiają się zmiany na skórze. Jeżeli alergolog jednoznacznie stwierdzi, na co jesteśmy uczuleni, należy to wyeliminować z otoczenia.

Występują trzy rodzaje reakcji alergicznych na kontakt z biżuterią:

  1. Zapalenie skóry wywołane podrażnieniem przez metal;
  2. Zapalenie skóry wywołane alergią na metal;
  3. Czernienie skóry.

Ad. 1 Zapalenie skóry wywołane podrażnieniem przez metal- metal poprzez kontakt ze skórą i pod wpływem uwalniania się jonów metalu może uszkadzać warstwę zrogowaciałą naskórka, przedostając się poprzez naskórek do skóry właściwej. Proces ten związany jest z korozją potową, której ulega metal tworząc, jednocześnie jony. Jony te poprzez kontakt z miejscami odrapanymi powodują powstanie stanów zapalnych i prowadzą do objawów alergicznych na metal. U większości ludzi skóra radzi sobie bezobjawowo z procesem uwalniania się cząsteczek metalu. Jeżeli u Państwa pod wpływem użytkowania biżuterii pojawiają się jakieś zaczerwienienia czy stan zapalny, to proponujemy chwilowe ściągnie biżuterii. Jeżeli objaw ten pojawia się częściej to oznaczać może alergię na dany metal.

Ad. 2 Zapalenie skóry wywołane alergią na metal - alergia oznacza nadwrażliwość organizmu ludzkiego na działanie ciał obcych. Układ odpornościowy - immunologiczny człowieka ma za zadanie wykryć i zniszczyć ciała obce w organizmie. Jest to główna funkcja obronna przed szkodliwym oddziaływaniem środowiska naturalnego. Funkcja ta polega na unieszkodliwianiu i usuwaniu szkodliwych substancji z ludzkiego organizmu. Niestety zdarza się, iż układ odpornościowy ulega dysfunkcji, źle rozpoznaje zagrożenie i wytwarza nadmierny mechanizm obronny w postaci uczulenia np. zapaleń, zaczerwienień itp. Wszystkie substancje wywołujące takie reakcje nazywa się alergenami. Alergiczne reakcje występują tylko u osób wcześniej uczulonych. Alergia na metal jest następstwem podrażnienia skóry przez metal i wnikania znacznych ilości jego jonów do organizmu ludzkiego.
Pot ludzki jest agresywnym środowiskiem korozyjnym i w znaczny sposób może przyspieszać proces korozji potowej (szczególnie wydzielana sól z organizmu). Jak pisaliśmy wcześniej, proces ma szybkie następstwa w sytuacji obdrapań czy skaleczeń. Główną przyczyną uczulenia mogą być różne zabiegi przekłuwania i stosowanie nie odpowiedniej biżuterii. Jeśli w świeżo przekłutym elemencie ciała znajdzie się element np. ze stopu zawierającego znaczne ilości niklu, to powstające w wyniku korozji potowej jony niklu łatwo wnikają przez ranę do organizmu, a układ immunologiczny myląc się, wykształca nadmierny mechanizm obronny tworząc uczulenie np. na nikiel. Chwilowy kontakt ze stopami niklu nie stwarza niebezpieczeństwa.
Ponadto alergia ma podłoże genetyczne i bardzo często występuje rodzinnie. A żeby jednak doszło do ujawnienia się alergii, predysponowana dziedzicznie do niej osoba musi się bardzo wcześnie, jeszcze w wieku niemowlęcym, zetknąć z alergenem, i to w odpowiednio dużym stężeniu.

Najważniejszym alergenem spośród wszystkich metali jest nikiel. Metal ten jest również stosowany w wielu stopach celem zmiany właściwości fizyko - chemicznych. Jego zawartość w wyrobach jubilerskich ściśle określona jest przez Europejską Dyrektywę Niklową. W roku 1994 wprowadzona została Dyrektywa Unii Europejskiej 94/27/EC precyzującą warunki, jakie powinny spełniać wyroby ze stopów niklu, które pozostają w bezpośrednim i długotrwałym kontakcie ze skórą. Dyrektywa ta precyzuje dopuszczalną szybkość uwalniania jonów niklu w wyniku korozji potowej na następującym poziomie tj. (0,5 Kg/cm2/tydzień).


Wszystkie produkowane wyroby przez firmę Eminence zgodne są z wytycznymi Europejskiej dyrektywy niklowej. Każdy stop metalu zawiera dodatki stopowe renomowanych firm zgodne z ową Dyrektywą. UWAGA: Obecnie firma Eminence produkuje obrączki z wykorzystaniem białego złota palladowego.


Ad. 3 Czernienie skóry - poprzez kontakt metalu ze skórą ludzką oddzielają się cząstki metalu, osadzając się na wierzchniej warstwie naskórka. Jest to efekt ścierania się metalu i przemiany chemicznej bezpośrednio na skórze ludzkiej. Zjawisko to jest dosyć często spotykane i nie jest związane z żadnymi stanami zapalnymi ludzkiej skóry. Efekt ten może być zależny od indywidualnych cech organizmu ludzkiego oraz środowiska, w jakim się znajduje. Jeśli na palcu lub skórze nie pojawiają się zaczerwienienia, lub grudki to nie ma obaw, że jesteśmy uczuleni na dany metal. Warto obserwować skórę w miejscu kontaktu.

Wszystkie powyższe symptomy występują niezwykle rzadko, a same metale szlachetne nie są mocnymi alergenami. Największy alergen występujący w przyrodzie to nikiel i jego zawartość w biżuterii powinna być ściśle przestrzegana przez producentów. Reakcji alergicznych na metal nie można się ustrzec i jedynie czynna obserwacja może jasno określić, na jaki rodzaj biżuterii jesteśmy uczuleni.

Zmieniamy się my, zmienia się świat, zmienia się i nasz wygląd. Niech, więc obrączki ten wytworny świadek naszego codziennego życia starzeje się razem z nami. Niech nam towarzyszy w codziennym szczęściu i troskach. Niech nam przypomina dzień ślubu, niech będzie symbolem wiecznej miłości, niech ślad czasu odbija się również w jego zwierciadle. Pamiętajcie, aby symbol ten był czymś więcej niż tylko przedmiotem.


Przejdź do strony głównej
Zaufało nam już wielu klientów
Wasza ocena
4,9 / 5
Ocena usług Eminence 4,9 / 5
99% Klientów poleca nasz sklep
Opinie klientów Eminence
5,0 / 5
obrączki fajne dobrze wykonane i nic sie nie ściera
Aleksandra, 04-05-2019
Klient poleca zakupy w naszym sklepie
5,0 / 5
Bardzo fajna współpraca, zamówienie zrealizowane szybko i dostarczone jeszcze przed wyznaczonym przez sklep terminem.
krakersica, 21-09-2017
Klient poleca zakupy w naszym sklepie
Opinie klientów Eminence na OkazjeInfoOpinie klientów Eminence na CeneoOpinie klientów sklepu Eminence.plOpinie klientów Eminence na Sklepy24Opinie klientów Eminence w GoogleOpinie klientów Eminence na FacebookOpinie klientów Eminence na Opineo
USTAWIENIA PLIKÓW COOKIES
Są zawsze włączone, ponieważ umożliwiają podstawowe działanie strony. Są to między innymi pliki cookie pozwalające pamiętać użytkownika w ciągu jednej sesji lub, zależnie od wybranych opcji, z sesji na sesję. Ich zadaniem jest umożliwienie działania koszyka i procesu realizacji zamówienia, a także pomoc w rozwiązywaniu problemów z zabezpieczeniami i w przestrzeganiu przepisów.
Pliki cookie funkcjonalne pomagają nam poprawiać efektywność prowadzonych działań marketingowych oraz dostosowywać je do Twoich potrzeb i preferencji np. poprzez zapamiętanie wszelkich wyborów dokonywanych na stronach.
Pliki analityczne cookie pomagają właścicielowi sklepu zrozumieć, w jaki sposób odwiedzający wchodzi w interakcję ze sklepem, poprzez anonimowe zbieranie i raportowanie informacji. Ten rodzaj cookies pozwala nam mierzyć ilość wizyt i zbierać informacje o źródłach ruchu, dzięki czemu możemy poprawić działanie naszej strony.
Pliki cookie reklamowe służą do promowania niektórych usług, artykułów lub wydarzeń. W tym celu możemy wykorzystywać reklamy, które wyświetlają się w innych serwisach internetowych. Celem jest aby wiadomości reklamowe były bardziej trafne oraz dostosowane do Twoich preferencji. Cookies zapobiegają też ponownemu pojawianiu się tych samych reklam. Reklamy te służą wyłącznie do informowania o prowadzonych działaniach naszego sklepu internetowego.
ZATWIERDZAM
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
USTAWIENIA
ZGADZAM SIĘ